IНТЕРВ'Ю СТАТТI ЕКСПЕРТИ ПОДІЇ ДЛЯ БІЗНЕСУ СПЕЦПРОЕКТ: ЗРОБЛЕНО НА ПРИКАРПАТТІ КОНТАКТИ
MEGA

11.12.2018 14:03

-Маю гріх – продаю дитячі речі своєї дочки на OLХ. Чого ж викидати? Та переживаю, що колеги в інституті будуть вважати мене спекулянткою – червоніє кандидат наук.

- Ви не подумайте, що я вам щось хочу продати, я просто розказую про нашу конференцію – мнеться дівчина-адміністратор,

- Та я просто підробляю на канікулах, а так я вчуся на економіста, ви не подумайте, що я торгаш якісь – виправдовується працівник лижного прокату.

14.11.2018 15:33

1️ Яка ще золота осінь?
Які прогулянки по свіжому повітрю, зустрічі з друзями, походи по гриби чи велопробіжки? Ще фотосесію якусь придумаєте. Здуріли?  У вас депресія і крапка.

13.11.2018 16:40


Aimbulance – тричі найефективніша digital агенція в рейтингу Effie Awards Ukraine, номер 1 у дослідженні Advertiser’s Choice і рейтингу «Digital агенція року» за 2014, 2015 та 2016 рік. У 2014 році AIMBULANCE стала фіналістом фестивалю рекламної креативності Cannes Lions. За результатами сезону 2013/2014 агенція зайняла 8-е місце в світовому рейтингу ефективності незалежних агенцій від EFFIE.

01.11.2018 14:53

Не беріть на роботу друзів. Ніколи. Вони думають, що у вас можна буде працювати в 2 рази менше, а ви будете їм платити в 2 рази більше. Ви ж друзі! А ви вважаєте як раз навпаки. От і виходить, що у вас після цього ані друзів, ані якісно виконаної роботи.

23.10.2018 15:18

В 2005 р. я почала професійно працювати з комерційними організаціями, і відтоді не перестаю дивуватися вмінню нашого бізнесу «виживати» в українських умовах та численним спробам допасувати національний досвід до реалій західного світу. Чи (і наскільки) готові ми до роботи на зовнішніх (західних) ринках? Що із знаного/практикованого нами вартує використовувати, а що залишити дома? Що можна адаптувати? З якими викликами зустрічається український бізнес, коли вирішує «працювати в Європі»?

Івано-Франківськ – місто для бізнесу. Рейтинги та досягнення міста

Для кожної людини рідне місто, в якому ми народилися,  працюємо, у якому проходить наше життя, – найкращеВ даний час у Івано-Франківську проживає понад чверть мільйона мешканців. У сьогоднішньому глобалізованому світі час не стоїть на місці, тому, яким же є місто Франкове порівняно з іншими обласними центрами України, чи йде воно в ногу з часом, чи не загубилося на периферії суспільного розвитку і яким може стати завтра? Ми маємо слушну нагоду поспілкуватися з Оленою Блінніковою, очільником Головного управління статистики в Івано-Франківській області, установи, яка володіє багатогранною інформацією щодо показників розвитку економіки та соціальної сфери як  регіону, його територіальних складових, так і країни в цілому. Олена Бліннікова є постійним членом робочої групи облдержадміністрації з підготовки програми соціально-економічного та культурного розвитку областіщо визначає наш подальший поступ вперед, а це і підвищення рівня та якості життя населення, конкурентоспроможності сфери виробництва та послуг, ефективності управління життєдіяльністю. 

Олено Володимирівно, які тенденції намітилися в економіці міста Івано-Франківська у 2017 році? 

Місто Івано-Франківськ має значний промислово-економічний та науковий потенціал, високий рівень інноваційного  розвитку, широкі можливості для розвитку міжрегіональних та міждержавних зв’язків. Його підприємницька та ділова активність з року в рік зростає, що свідчить про формування сприятливого бізнес-клімату в місті. Остаточні підсумки за 2017 рік будуть підведені лише у 2018 році – після завершення розробок відповідних державних статистичних спостережень, проте уже наприкінці грудня можна визначати певні тенденції у розвитку  економіки  та соціальної сфери у поточному році. 

На початок 2017 року на території Івано-Франківської міської ради налічувалось 15,6 тис. суб’єктів господарювання, зокрема 3,2 тис. економічно активних підприємств (юридичних осіб) та 12,4 тис. фізичних осіб-підприємців. Ними упродовж 2016 року реалізовано продукції (товарів, послуг) на 42,7 млрд. грн, що на 18,4% більше, ніж роком раніше. На 3% зріс  обсяг реалізованої продукції у розрахунку на одного найманого працівника. Внесок підприємств у загальний обсяг реалізації продукції по місту становив  майже 90%, зокрема 23,4% забезпечили великі підприємства, 44,3% – середні та  22%– малі. 

За кількістю малих підприємств у розрахунку на 10 тис. наявного населення м.Івано-Франківськ посідає 5 місце серед обласних центрів України. Для порівняння: найвищим цей показник був у м.Києві – 249 підприємств на 10 тис. наявного населення, в обласному центрі – 121 підприємство, у нашого сусіда м.Чернівці – 69 підприємств. 

Зокрема, який стан у таких важливих галузях як промисловість та будівництво? 

Місто Івано-Франківськ входить до числа найбільш промислово розвинених міст західного регіону. Його частка у загальнообласному обсязі реалізованої промислової продукції за січень–вересень 2017 року становить 24%. Основу промислового комплексу міста складають підприємства переробної промисловості (36,3% загального обсягу реалізованої продукції) та з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (62%).  

Упродовж року зберігається позитивна тенденція до зростання обсягу реалізованої продукції. За 9 місяців 2017 року промисловими підприємствами м.Івано-Франківська реалізовано продукції на 7,5 млрд. грн, у т.ч. за межі країни – на 1,3 млрд. грн. Обсяг реалізованої промислової продукції у розрахунку на одну особу  є вищим, порівняно з аналогічним показником по області (30 тис.грн. проти 23 тис. грн. відповідно). 

Основною характеристикою господарського комплексу м.Івано-Франківська є багатогалузева спеціалізація, завдяки якій забезпечується відносна стійкість до макроекономічних ризиків. За результатами роботи за січень–вересень 2017 року у переробній промисловості міста домінують машинобудування (52%), харчова промисловість (22%) та виробництво гумових і пластмасових виробів (8% обсягу реалізованої промислової продукції). 

В місті також активно розвивається будівельна галузь, результатом діяльності якої є спорудження житлових будинків та інших будівельних споруд різного функціонального призначення. Ми маємо можливість спостерігати, як місто розбудовується, стає охайним, набуває європейських рис. Упродовж 9 місяців 2017 року підприємствами обласного центру виконано  будівельних робіт на суму 775,1 млн. грн., що склало 68,9% загальнообласного обсягу. Індекс будівельної продукції у січні–вересні 2017р., порівняно з аналогічним періодом попереднього року склав 120,1%. 

За підсумками 2016 року за обсягом введеного в експлуатацію житла, у розрахунку на 10 тисяч населення, місто посіло 7 місце серед інших обласних центрів. Це позитивна динаміка.  У  січні–вересні поточного року прийнято в експлуатацію 177,8 тис.м2  загальної  площі житла, що у 2,2 раза більше, ніж за аналогічний період торік. У розрахунку на 10 тис. осіб цей обсяг склав 7,1 тис.м2, що відповідає 2 місцю серед міст обласного значення та районів області. В цілому ж, за показником забезпеченості населення  житлом м.Івано-Франківськ  лідирує серед обласних центрів України. 

Крім того, у 2016 році та з початку  поточного року прийнято в експлуатацію ряд об’єктів, серед яких станції технічного обслуговування автомобілів на 61 тис. обслуговуваних авто, місцеві теплові мережі (1,46 Гкал/год), трансформаторні підстанції на 2,63 тис.кВ.А, ресторани на 420 посадочних місць, торговельні будівлі на 23 тис.м2 торгової  площi та інші. Із об’єктів соціально культурного призначення прийнято в експлуатацію: дошкільні заклади - на 285 місць, стоматкабінети - на 20 відвідувань за зміну, стадіон - на 400 місць та фізкультурно-оздоровчий комплекс - на 105 місць.  

 Ви зазначили, що місто Івано-Франківськ володіє широкими можливостями для розвитку міжрегіональних та міждержавних зв'язків, що, напевне, в першу чергу, характеризується позитивним інвестиційним кліматом? 

За обсягом капітальних інвестицій у розрахунку на одну особу за 2016 рік місто посіло 4 місце серед обласних центрів держави. 

Упродовж січня–вересня поточного року підприємствами та організаціями обласного центру, за рахунок усіх джерел фінансування, освоєно понад 1,5 млрд. грн. капітальних інвестицій або 28,6% загальнообласного обсягу, у розрахунку на одну особу населення освоєння склало 6,2 тис. грн. проти 3,9 тис. грн. в середньому по області.  

Інвестиційний клімат Івано-Франківська позитивно оцінений іноземними компаніями, свідченням чого є один з найвищих показників обсягу іноземних інвестицій у розрахунку на одного мешканця –1823,5 дол. США. За цим показником у 2016 році  місто посіло 2 місце серед обласних центрів України.  Загалом, на початок жовтня 2017 року інвесторами з 44 країн світу з початку інвестування вкладено в економіку міста 506,4 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій (акціонерного капіталу).  

 

Зручне географічне розташування та зростання економічної активності міста сприяє збільшенню експортного потоку товарів, обсяг якого упродовж 9 місяців 2017 року становив 196 млн.дол. США, обсяги імпорту – 158,3 млн. дол. США, що склало відповідно 44,4% та 37,2% загальнообласних обсягів. За обсягом експорту товарів у розрахунку на одну особу за 2016 рік (1492 дол. США) місто посіло 5 місце серед обласних центрів держави. 

У січні–вересні 2017 року географія торгівлі суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності обласного центру охопила 84 країни світу. Понад  три чверті експортних відвантажень міста були направлені до країн ЄС, насамперед до Румунії, Чехії, Нідерландів, Польщі, Іспанії. У структурі експортних поставок найбільший обсяг мають механічні та електричні машини (57% експортних поставок обласного центру), продукти рослинного походження (30%). Обсяги експорту на 1 особу (767 дол. США) перевищують середній обласний показник більше, ніж у два рази. 

 

Упродовж 2015–2016 років відбулися кардинальні зміни в організації пасажирських перевезень у місті. Як це відобразилося у статистичних показниках? 

Як і багато мешканців обласного центру, які користуються громадським транспортом, хочу зазначити, що відбулися позитивні зміни, як у забезпеченні продуманими маршрутами, так і щодо покращення інфраструктури: побудовано багато сучасних автобусних та тролейбусних зупинок, з’явилися вказівники часу прибуття транспорту тощо, що позначилося і на збільшенні кількості бажаючих скористатися громадським транспортом. Так, за січень–вересень 2017 року автомобільним та електротранспортом міста перевезено понад 30 млн. пасажирів, при цьому пасажирооборот зріс на 28,3% і склав 340,3 млн. пас. км. 

Олено Володимирівно, загальновідомо, що найвагомішою запорукою нашого руху вперед є освіта й наука. Як Ви можете проаналізувати якість людського капіталу?

Ви слушно зауважили, що якісна освіта є основним критерієм розвитку суспільства. В Івано-Франківську на сьогодні є достатня кількість закладів, де можна здобути освіту. Підготовку кваліфікованих робітників у 2016/17 навчальному році здійснювали 8 професійно-технічних навчальних закладів, в яких здобували професію 4,4 тис. учнів, цими закладами у 2016 році випущено 2,3 тис. кваліфікованих працівників.

 

Підготовку фахівців з вищою освітою здійснюють 9 самостійних вищих навчальних закладів (4 університети, 3 коледжі, інститут та училища).  В усіх вищих навчальних закладах освіту здобувають 34,3 тис. студентів, зокрема в університетах та інституті навчається 31,1 тис.,у коледжах та  училищах – 3,2 тис. студентів.  

Насиченість освітніми закладами є значною перевагою, яка робить місто привабливим для молоді. За кількістю студентів вищих навчальних закладів (1349 осіб на 10 тис. населення) місто Івано-Франківськ посідає 2 місце серед обласних центрів України.  

Чи збільшується кількість відвідувачів міста? Як розвивається туристична сфера? 

Архітектурно-культурна спадщина Івано-Франківська  приваблює туристів своїми архітектурними пам’ятками, храмами, музеями, фестивалями. Упродовж 2016 року музеї міста відвідали 220,7 тис. осіб, у театрах на виставах побувало  майже 100 тис. глядачів, що на 4% більше, ніж у попередньому році. 

Івано-Франківськ є центром для організації туристичних й екскурсійних мандрівок в Карпати, до гірськолижних курортів та інших туристичних місць в регіоні. Упродовж минулого року туристичні послуги у місті надавали 57 відповідних організацій, якими обслуговано 10,8 тис. осіб. Пріоритетним напрямом для усіх категорій туристів були дозвілля та відпочинок, якими  охоплено майже 79% від загальної кількості подорожуючих. 

У 2016 році в місті функціонували 34 колективні засоби розміщування (готелі, мотелі, хостели тощо). Серед номерного фонду готельних закладів майже 20% складають номери вищої категорії (люкс, дуплет, напівлюкс). З року в рік кількість відвідувачів нашого міста збільшується. Упродовж минулого року колективними засобами розміщування міста надано послуг 86,2 тис. осіб. 

І останнє запитання. Як відобразилась у статистичних показниках  демографічна ситуація в обласному центрі? 

За чисельністю населення Івано-Франківськ відноситься до середніх міст України. Збільшення чисельності населення міста є одним із каталізаторів його соціально-економічного розвитку.  Наявність у місті розвиненої інфраструктури, рівень якості життя сприяють міграційному та природному приросту населення. Станом на 1 січня 2017 року  чисельність наявного населення становила 254,5 тис. осіб, 46,7% з яких складали чоловіки, 53,3% – жінки; на 1000 жінок припадає 877 чоловіків. Слід зазначити, що чисельність наявного населення міста щорічно збільшується: з 1950 року вона зросла у 4,5 разів. Середній вік населення склав 38,2 року: чоловіків – 36,3, жінок – 39,8. Найбільшу частку (72,7%) складає населення у віці 15–64 роки, що поліпшує забезпеченість ринку праці міста трудовими ресурсами. 

Упродовж січня–вересня 2017року чисельність наявного населення міськради збільшилась майже на 2 тис. осіб за рахунок як природного, так і міграційного приросту й на 1 жовтня поточного року становила 256,5 тис. осіб. Коефіцієнти природного та міграційного приросту, як і в попередньому році, залишаються позитивними. У 2016 році за цими показниками місто у розрахунку на 1000 наявного населення серед інших обласних центрів України посідало 3 та 1 місця відповідно. 

Ми ознайомили читачів з показниками основних галузей розвитку економіки міста Івано-Франківська. Для тих, хто вивчає та цікавиться процесами, що відбуваються в економічній та соціальній сферах  міста, Головне управління статистики пропонує видання: «Статистичний щорічник Івано-Франківськ – 2016»,  статистичний збірник «Івано-Франківськ у цифрах» та ряд інших видань, які детально характеризують аспекти соціально-економічного розвитку обласного центру. 

 
ПОШУК ПО ДАТІ