IНТЕРВ'Ю СТАТТI ЕКСПЕРТИ ПОДІЇ ДЛЯ БІЗНЕСУ СПЕЦПРОЕКТ: ЗРОБЛЕНО НА ПРИКАРПАТТІ КОНТАКТИ
MEGA

11.12.2018 14:03

-Маю гріх – продаю дитячі речі своєї дочки на OLХ. Чого ж викидати? Та переживаю, що колеги в інституті будуть вважати мене спекулянткою – червоніє кандидат наук.

- Ви не подумайте, що я вам щось хочу продати, я просто розказую про нашу конференцію – мнеться дівчина-адміністратор,

- Та я просто підробляю на канікулах, а так я вчуся на економіста, ви не подумайте, що я торгаш якісь – виправдовується працівник лижного прокату.

14.11.2018 15:33

1️ Яка ще золота осінь?
Які прогулянки по свіжому повітрю, зустрічі з друзями, походи по гриби чи велопробіжки? Ще фотосесію якусь придумаєте. Здуріли?  У вас депресія і крапка.

13.11.2018 16:40


Aimbulance – тричі найефективніша digital агенція в рейтингу Effie Awards Ukraine, номер 1 у дослідженні Advertiser’s Choice і рейтингу «Digital агенція року» за 2014, 2015 та 2016 рік. У 2014 році AIMBULANCE стала фіналістом фестивалю рекламної креативності Cannes Lions. За результатами сезону 2013/2014 агенція зайняла 8-е місце в світовому рейтингу ефективності незалежних агенцій від EFFIE.

01.11.2018 14:53

Не беріть на роботу друзів. Ніколи. Вони думають, що у вас можна буде працювати в 2 рази менше, а ви будете їм платити в 2 рази більше. Ви ж друзі! А ви вважаєте як раз навпаки. От і виходить, що у вас після цього ані друзів, ані якісно виконаної роботи.

23.10.2018 15:18

В 2005 р. я почала професійно працювати з комерційними організаціями, і відтоді не перестаю дивуватися вмінню нашого бізнесу «виживати» в українських умовах та численним спробам допасувати національний досвід до реалій західного світу. Чи (і наскільки) готові ми до роботи на зовнішніх (західних) ринках? Що із знаного/практикованого нами вартує використовувати, а що залишити дома? Що можна адаптувати? З якими викликами зустрічається український бізнес, коли вирішує «працювати в Європі»?

MADE IN IVANO-FRANKIVSK. Чим нові громади привабливі для інвестора

MADE IN IVANO-FRANKIVSK. Чим нові громади привабливі для інвестора

У 2017 році «Українське кредитне рейтингове агентство» присвоїло Івано-Франіквській області найвищий бал інвестиційної привабливості. У рейтингу Regional Doing Business область теж у числі лідерів. Експерти та аналітики впевнено радять інвесторам вкладати гроші і вести бізнес в Івано-Франківщині. 

Які критерії забезпечують інвестиційну привабливість регіону і чому Прикарпаття не сходить з перших сходинок різноманітних загальнонаціональних рейтингів та перебуває в полі зору іноземних інвесторів, ми розповімо у статті. 

Цифри, факти, рейтинги 

Україна 

Прямі інвестиції в економіку України протягом останніх десяти років були нерівномірними та проходили різні кризові періоди. Найбільший чистий їх приріст спостерігався у 2010 році (6,4 млрд дол. США). Половину (3,1 млрд дол. США) залучила добувна промисловість. А найбільше пікове падіння зафіксовано у 2014 році (за цей рік з країни було виведено 13 млрд дол.). Такі цифри оприлюднює Державна служба статистики України. 

Краще склалися справи у 2017 році. Зростання прямих іноземних інвестицій відбулося у 2016 та 2017 роках. Зокрема, перші сім місяців 2017 року показали ознаки структурного відновлення інвестиційної діяльності. А саме чисті надходження іноземних інвестицій становили 1,7 млрд дол. США (ріст 4,4%), з яких 19% – добувна промисловість, 8% – виробництво харчових продуктів, 11% – металургійне виробництво, 4% – фінансовий сектор. 

Івано-Франківська область 

Обсяг залучених з початку інвестування в економіку області прямих іноземних інвестицій (ПІІ) (акціонерного капіталу) на 1 жовтня 2017 року становив 922,4 млн дол. США, що у розрахунку на одну особу населення склало 669,2 дол. У звітному періоді в економіку вкладено 1783,1 тис. дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу) та вилучено 1390,8 тис. дол. США. Сукупний обсяг іноземного капіталу порівняно з обсягом інвестицій на початок 2017 року збільшився на 11,6%.  

Серед регіонів України за обсягом прямих іноземних інвестицій Івано-Франківська область посіла 9 місце, у розрахунку на одну особу – 5, за темпом росту – 4 

На 1 жовтня 2017 року інвестиції вкладено нерезидентами 49 держав світу. З країн ЄС від початку надходжень внесено 843,6 млн дол. США інвестицій (91,5% загального обсягу акціонерного капіталу).  

До п’ятірки основних країн-інвесторів, на які припадає 85% загального обсягу ПІІ, входять Кіпр, Нідерланди, Польща, Сербія, Данія.  

Привабливими для іноземних інвесторів залишаються підприємства промисловості, куди спрямовано 686,4 млн дол. США (74,4% загального обсягу акціонерного капіталу), з них переробної – 675,5 млн дол. США. Частка інвестицій, що вкладені у підприємства оптової та роздрібної торгівлі, склала 11,9%, сільського, лісового та рибного господарства – 7,6%, будівельної діяльності – 2,7%. Найбільші обсяги ПІІ зосереджені на підприємствах міст Івано-Франківська (506,4 млн дол. США або 54,9% загальнообласного обсягу інвестицій) та Калуша (264,6 млн дол. США або 28,7%.). Серед районів області значна частка капіталу нерезидентів залучена в економіку Рогатинського й Калуського (по 3,1%) та Тисменицького (2,7%) районів. 

У кризовий для держави час (2013-2015 роки), коли країна втрачала інвестицій в економіку на рівні 17 млрд дол. США, Івано-Франківська область за підсумками 2013 року посіла 13-е місце серед 27 регіонів країни за обсягом ПІІ та 12-е місце за аналогічним показником на одного мешканця. Вкладення в економіку області здійснювалися інвесторами з 53 зарубіжних країн, з яких 90% – це інвестори з європейських держав. Загалом за період з 2007 до 2013 року показник ПІІ зріс удвічі: з 404 до 813 млн дол. США). Протягом першого півріччя 2016 року обсяг залучених ПІІ склав 837,2 млн дол. США. Область уже перебуває на 10-ому місці за загальним обсягом ПІІ і на 5-ому місці – за їх показником на одного жителя. 

Критерії інвесторів 

Критерії, за якими інвестори приймають рішення для інвестування, це: географічне розташування, близькість до кордонів, наявність міжнародного аеропорту, близькість до великих міст, достатня кількість  навчальних закладів, трудові та природні ресурси, вільні земельні ділянки, інфраструктура та підприємства, які діють у регіоні. 

Сильні сторони й конкурентні переваги 

Івано-Франківська область за економічними можливостями займає друге місце серед західних областей України. Комплекс таких переваг регіону, як вигідне географічне розташування, розвинена енергетична і транспортна інфраструктура, багаті рекреаційні, водні та лісові ресурси, наявність на її території родовищ корисних копалин, дає можливість створювати конкурентоспроможні на міжнародних ринках товари й послуги. 

Географічне розташування 

Івано-Франківськ є географічним центром кількох областей Західної України (Тернопільська, Львівська, Хмельницька, Чернівецька). Він знаходиться близько до кордонів країн Євросоюзу: Угорщини, Польщі й Румунії. Зручне розташування запезпечує і мінімізацію витрат на логістику. Щодо автомобільного сполучення в Івано-Франківській області, то мережа автодоріг загального користування становить 4160,3 км. На сьогодні відремонтово 250 км шляхів і такі ключові напрямки, як Львів, Чернівці,  Мукачево, Поляниця, Хуст, Кам’янець-Подільський та ін. 

Наявність міжнародного аеропорту 

У 2015 році був здійснений перший регулярний рейс до Івано-Франківська, який з’єднав наше місто з Києвом та 40 країнами Європи, Азії, Америки та Африки. Авіакомпанія, яка здійснює рейси, констатує 17% приросту, середній коефіцієнт пасажирського завантаження на внутрішніх рейсах – 70-100%, на міжнародних – від 90 до 100%. Аеропорт та авіатранспорт економлять найдорожчий ресурс для бізнесу – час! 

Природні ресурси  

Лісові ресурси – ключова перевага Івано-Франківщини. Ними покрита площа близько 600 тис. га. При середньому показнику лісистості для України 14% для нашої області він становить 43,5%. За дев'ять місяців 2017 року державними лісогосподарськими підприємствами відтворено лісів на загальній площі 2899 га, що становить 101,1% від річного завдання.  

З початку року підприємствами від усіх видів рубок заготовлено 679,1 тис. куб. м деревини (- 44,3 тис. куб. м до рівня 2016 року). Реалізовано 667,9 тис. куб. м деревини, з яких 100% – на внутрішній ринок.  

За дев'ять місяців 2017 року державними лісогосподарськими підприємствами реалізовано продукції на загальну суму 522,9 млн грн, її реалізація зросла порівняно з відповідним періодом минулого року на 81,9 млн грн (+18,6%).  

Збудовано 33,2 км та капітально відремонтовано 27,9 км лісових автомобільних доріг, на 190,2 км проведено поточний ремонт.  

Корисні копалини Івано-Франківської області. 

Територія Івано-Франківської області багата на корисні копалини. Тут нараховується більше 300 родовищ корисних копалин загальнодержавного і місцевого значення: нафти, газу, калійних і кам'яних солей, самородної сірки, фосфоритів, озокериту, бітумінозних сланців, бурого вугілля, різноманітних будівельних матеріалів, облицювального каменю, прісних і мінеральних вод. Існують перспективи виявлення малопоширених, але цінних корисних копалин, у тому числі золота, поліметалів та інших. 

Українські Карпати — багатий на мінеральні води регіон держави. Тут нараховується понад 800 джерел мінеральних вод усіх типів. Регіон славиться рекреаційними ресурсами. Загальна довжина річок області — 1554 км. 

На сьогодні для інвесторів цікаві два мінеральних джерела: у с. Буркут (Верховинський район) та в м. Долина (Мізунь). 

Феноменальні властивості буркутської води були відомі ще від початку 17 століття. Це джерело з інтенсивною мінеральною природно газованою водою було таким важливим, що навіть поселення було назване Буркутом (по-гуцульськи буркут – джерело, яке бурчить з-під землі). Тут, наприклад, відпочивалиІван Франко та Леся Українка.  

Унікальне джерело природної мінеральної води є в селі Новий Мізунь. Вода з нього особлива: вона дуже чиста і досконала від природи. Має унікальні показники м'якості, дуже низький рівень природної мінералізації і характеризується цілющими властивостями. Природна вода саме з Мізунського джерела використовується для створення першої горілки на мінеральній воді "Мороша". 

Земельні ресурси 

Загальний земельний фонд області становить 1392,7 тис. га. Менше половини (46,5%) території зайнято сільськогосподарськими землями, майже стільки ж (45,7%) — лісами та іншими лісовкритими площами, 4,3% становлять забудови, 0,2% — болота, 1,6% — інші землі та 1,7 % — території, зайняті водою. За інформацією управління ОДА, в області є понад 30 вільних земельних ділянок (ділянки без обмежуювальних чинників) і 20 земельних ділянок, на яких розташовані незавешені або покинуті старі будівлі. Найбільше придатних для інвестицій земельних ділянок у місті Калуш. 

Окрім розташування, земельні ділянки мають хорошу інфраструктуру: наявність водовідведення, світлових мереж, каналізації, близькість до доріг твердого покриття. 

Науковий та кадровий потенціал 

Підготовку кваліфікованих робітників у 2016/17 навчальному році здійснювали 8 професійно-технічних навчальних закладів, у яких здобували професію 4,4 тис. учнів. Ці заклади у 2016 році випустили 2,3 тис. кваліфікованих працівників. Підготовку фахівців з вищою освітою здійснюють 9 самостійних вищих навчальних закладів (4 університети, 3 коледжі, інститут та училища).  В усіх вишах освіту здобувають 34,3 тис. студентів, зокрема в університетах та інституті навчається 31,1 тис., у коледжах та  училищах – 3,2 тис. студентів. Насиченість освітніми закладами є значною перевагою, яка робить місто привабливим для молоді. За кількістю студентів вищих навчальних закладів (1349 осіб на 10 тис. населення) місто Івано-Франківськ посідає 2 місце серед обласних центрів України.  

Повну вищу освіту мають 22,7% населення (середній показник в Україні – 22,6%), базову вищу – 1,4% (в Україні – 1,3%), неповну вищу – 16,4% (в Україні – 18,7%), професійно-технічну – 17,3% (в Україні – 19,6%). 

Сільське господарство 

Івано-Франківщина – це багата і мальовнича область, яка  об’єднує в собі Карпати, Передкарпаття та Придністров’я (рівнину). Площа сільськогосподарських угідь області становить 635 тис. га, з них ріллі – 396 тис. га, пасовищ – 127 тис. га, сіножатей – понад 83 тис. га, багаторічні насадження – 16 тис. га. 

В Івано-Франківській області функціонують 14 підприємств з переробки молока, 3 м’ясопереробні комбінати, 3 спиртозаводи та 2 пивзаводи. Переробку сільськогосподарської продукції та випуск продовольчих товарів здійснюють 67 великих і середніх та 227 малих підприємств. 

В аграрному секторі області працює 771 сільськогосподарське підприємство, з яких 559 – фермерські господарства.  

Тенденція росту 

Промисловість. За підсумками 2017 року індекс промислової продукції склав 112%; у грудні порівняно з листопадом цього ж року та груднем 2016 року – відповідно 101,8% та 112%. Приріст продукції минулого року спостерігався за усіма видами промислового виробництва: у добувній промисловості і розробленні кар’єрів – на 15,3%, у переробній промисловості – на 15,4%, у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – на 5,4%. 

Збільшення обсягу випуску продукції відбулося у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції (у 6,6 раза), металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання (на 43,9%), у добуванні інших корисних копалин та в розробленні кар’єрів (на 15,4%), у добуванні сирої нафти та природного газу (на 15,3%), у виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції (на 11,2%), у машинобудуванні (на 11,2%), виробництві, передачі та розподіленні електроенергії (на 5,7%).  

Підприємствами області у 2017 році реалізовано промислової продукції (товарів, послуг) на 47,5 млрд грн, у т.ч. за межі країни – на 9,8 млрд грн. Промислові підприємства області у звітному періоді працювали над пошуком ринків збуту продукції до країн Європейського Союзу та на внутрішній ринок.  

Індекс виробництва промислової продукції за січень-вересень 2017 року склав 110,8% (в Україні 99,7%), що відповідає 2-ому місцю серед регіонів України.  

У січні-вересні 2017 року реалізовано промислової продукції на 31,7 млрд грн, що на 32,6% більше, ніж за аналогічний період минулого року; обсяг реалізованої промислової продукції на одну особу становив 29,9 тис. грн.  

На 36,3% збільшилась середньомісячна заробітна плата у промисловості і становить 7235 грн.  

За дев'ять місяців 2017 року промисловими підприємствами області сплачено платежів до бюджетів усіх рівнів на суму 3012,3 млн грн, що на 56,8% більше, ніж за відповідний період 2016 року; 841,0 млн грн – до місцевого бюджету (приріст становить 19,5%).  

Позитивну динаміку зростання випуску продукції забезпечено у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції (у 4,2 раза більше), металургійному виробництві, створенні готових металевих виробів (+ 47%), машинобудуванні, крім ремонту й монтажу машин і устаткування (+ 15,6%), добувній промисловості та розробленні кар’єрів (+ 13,9%), постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (+ 10,3%), виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції (+ 6,3%).  

Ріст обсягів реалізації продукції переробної промисловості відбувся шляхом освоєння виробництва продукції з високим ступенем доданої вартості.  

Зокрема, після тривалого простою на ТОВ «Карпатнафтохім» введено в дію виробничі потужності, працевлаштовано понад 1900 осіб, а також завершено роботи щодо реалізації низки проектів, спрямованих на підвищення ефективності виробництва. Отримано перші партії сировини для піролізу – прямогонного бензину. 

Будівництво 

У 2017 році підприємства області виконали будівельні роботи на суму 1910 млн грн. Індекс будівельної продукції порівняно з  2016 роком становив 112,2%. Зведення споруд збільшилося на 2%, у т.ч. нежитлових – на 5,4%. Інженерних споруд  зведено на 26,2% більше, ніж у 2016 році. 

У січні-вересні 2017 року підприємствами області виконано будівельних робіт на суму 1125,3 млн грн. Найбільша питома вага у їх здійсненні спостерігається в Івано-Франківській міській раді (68,9%) та Калуському районі (7,9%).  

За обсягом виконання будівельних робіт за дев'ять місяців 2017 року область посіла 13-е місце, за темпом виконання – 12-е місце серед регіонів України.  

Індекс будівельної продукції порівняно з відповідним періодом попереднього року становив 120%.  

У січні-червні 2017 року в області введено в експлуатацію житла загальною площею 302,04 тис. кв. м, що на 25,4% більше, ніж за відповідний період минулого року. За обсягом прийнятого в експлуатацію житла область посіла 4-е місце серед регіонів України, у розрахунку на 10 тис. населення – 3-є місце.  

У загальному обсязі збудованого в області житла найбільшою є частка Івано-Франківської міської ради (45,3%), Тисменицького району (8,6%), міста Коломия (6,4%) та Надвірнянського району (6,2%).  

Іноземні компанії ПрикарпаттяПриклад для наслідування 

Leoni AG 

Leoni AG — німецькехолдинговеакціонерне товариство. 

Компанія заснована в 1917 році і є одним із найстаріших підприємств Німеччини. Її штаб-квартира від самого заснування знаходиться в німецькому місті Нюрнберг.  Головні напрями холдингу «Leoni AG»: виробництво дроту і кабелю для різних сфер індустрії, виготовлення джгутів, дротів та інших комплектуючих для автомобільної промисловості. Ключові клієнти компанії: General Motors, BMW, Volkswagen, Audi, Volvo, Cummins, Caterpillar, DAF. Холдинг має ряд дочірніх компаній по всьому світі: у Тунісі, Ірландії, НімеччиніСШАУгорщиніСловаччині, Польщі, Сінгапурі та Китаї, у Південній Африці, Мексиці. 

В Україні "Leoni AG" працює у Львівській області з 2003 року. У м. Коломия Івано-Франківської області – з 2017 року. 

Electrolux — шведський концерн, один з провідних світових інноваційних виробників широкого спектру електричних і газових приладів для домашніх і професійних потреб. Штаб-квартира знаходиться у місті Стокгольм (Швеція). Техніка Electrolux виготовляється на заводах, що розташовані в більш ніж 10 країнах Європи.       

У 2010 році Electrolux за 19 млн євро придбав в італійської компанії Antonio Merloni завод «Українська побутова техніка», розташований в Івано-Франківську. Виробництво пральних машин марки Electrolux та Zanussi в Україні почалося у квітні 2011 року на повністю переобладнаному підприємстві. Потужності найсучаснішої лінії виробництва дозволяють виготовляти більше ніж 300 тис. одиниць техніки Electrolux і Zanussi на рік. Продукція заводу (м. Івано-Франківськ, Україна) постачається в більш ніж 25 країн світу. 

 «3 Бетони» 

Завод-гігант «3 Бетони» виготовляє продукцію європейського зразка й увійшов у трійку найпотужніших виробників аналогічної продукції в Україні. Основний продукт –  залізобетонні каркаси будівель та споруд. Підприємство було засноване в 2002 році трьома угорськими фірмами: «KESZ» Ltd., «ASA» Kft. та  Ferrobeton Zrt., що входять до складу провідних будівельних компаній світу: «CONSOLIS» та «CRH». За 13 років «3 Бетони» збудували більше 200 об’єктів. Наприклад, в Івано-Франківську (і майже по всій Україні) торгові центри «Метро», «Арсен», «Велмарт», «Епіцентр» – це реалізовані об’єкти компанії. Не можливо не згадати про «Арену-Львів», де 95% збірного залізобетону, використаного у спорудженні стадіону, – продукт заводу. 

Danosha 

«Даноша» — українська сільськогосподарська компанія, яка належить данським інвесторам та була створена у червні 2004 року в с. Копанки неподалік від міста Калуш (Івано-Франківська обл.). «Даноша» є сестринською компанією сільськогосподарського підприємства «Poldanor S.A.» у Польщі. На сьогодні вона здійснює свою діяльність у двох основних напрямках: тваринництво та рослинництво. Компанія складається із трьох фермерських комплексів у Калуському районі (с. Копанки, с. Вилки, с. Лука) та двох - у Галицькому (с. Лани, с. Тустань).

Tyco Electronics Ukraine Limited 

"Tyco Electronics" – одна з найбільших компаній у світі, яка виготовляє електроніку та є найбільшим виробником кабельно-електронних компонентів вже понад 60 років. Здійснює виробництво у більш ніж 150 країнах світу. На ринку Івано-Франківська підприємство "Tyco Electronics Ukraine Limited" функціонує з 2008 року, нині там створено понад 700  робочих місць. 
 
ТОВ «Мрія Карпат»
 
Товариство з обмеженою відповідальністю «Мрія Карпат» засноване в 2007 році та знаходиться в селі Росохач Городенківського району. Компанія займається вирощуванням різних зернових культур (крім рису), бобових та насіння олійних культур (соняшнику, ріпаку, гірчиці, льону). ТОВ «Мрія Карпат» є одним із найбільших сільськогосподарських виробників у галузі рослинництва в Івано-Франківській області.
 
 ПАТ «Сегежа Оріана Україна».
 
Компанія ПАТ "Сегежа Орiана Україна" знаходиться у місті Калуш і функціонує з 2000 року. Вона займається виробництвом гофрованого картону, паперової та картонної тари, оптовою торгівлею, консультуванням з питань комерцiйної дiяльностi та управлiння, рекламною діяльністю. Компанія безпосередньо виробляє мішки пакувальні паперові з днищем більше 40 см. ПАТ "Сегежа Орiана Україна" експортує свої товари в Угорщину, Латвію, Білорусь, Молдову, Польщу, Румунію та Росію.
 
Мар’яна ЦИМБАЛЮКПОШУК ПО ДАТІ