Читайте нас в соціальних мережах

MEGA25.07.2019 16:01
В чому їх відмінність від поколінь X,Y,Z? Як їм продавати і з ними домовлятися? Яка у них місія і як вони сприймають цей світ? На ці питання дає відповіді наша постійна авторка – провіднабізнес-тренерка Західної України, постійна гостя топових теле- та радіопроектів, експертка національних ЗМІ та письменниця, авторка книги-бестселера з переговорів “Почніть говорити “НІ”Людмила Калабуха.


06.05.2019 16:02
Подивитися під незвичним кутом на особливості національного підприємництва ексклюзивно для МЕГА вирішила наш постійний бізнес-експерт, провідний бізнес-тренер Західної України, автор книги-бестселера про переговори “Почніть говорити “НІ”, гість топових теле- та радіопроектів Людмила Калабуха.
14.02.2019 14:37
Коли на тренінгах я питаю зал, якщо ви реально “накосячили” і всі претензії ваших клієнтів обґрунтовані, чи треба вибачатися? Починаються палкі баталії. Людям неймовірно складно визнати свою провину і ще складніше за це вибачитися.
23.05.2019 13:29
Історія успіху компанії «Bravo collection» та її власниці з Надвірної Надії Бремнер. В інтерв’ю жінка розповідає, як їй вдається вести бізнес в індустрії моди і чому жінки Сінгапуру готові купляти український одяг.
10.05.2019 18:22
Голова Асоціації готельєрів та садиб Яремчанщини Тарас Тустанівський про причини та наслідки невдалого зимового сезону і чому ця невдача принесе більше користі бізнесменам, ніж черговий успіх.
07.02.2019 17:43
Щороку Яремчанський край відвідують мільйони туристів, кожен зі своїм уявленням про ідеальний відпочинок. Комфорт, європейські стандарти, унікальний дизайн, автентика, смачна українська кухня – тут кожен знаходить щось на свій смак. Наш випусковий редактор сайту Уляна Гаврилюк на власному досвіді переконалася, в яких готелях туристи можуть сповна відчути всю красу та самобутність гуцульської культури.


Податок на виведений капітал замість податку на прибуток: розвиток чи занепад для бізнесу?

Податок на виведений капітал замість податку на прибуток: розвиток чи занепад для бізнесу?
У кінці 2017 року уряд повернувся до ідеї запровадження в Україні податку на виведений капітал (далі ПВК) замість податку на прибуток. Ця модель оподаткування не є новою і ще з 2000 року працює в Естонії, яка в рейтингу DoingBusiness за легкістю ведення бізнесу займає 12-е місце (для порівняння, Україна – 80-е). Проте для нашої держави така ідея виявилася дещо революційною, і думки уряду та експертів розділилися. Плюси та мінуси запровадження ПВК та його вплив на розвиток бізнесу в Україні аналізувала журналіст Мар’яна Циганин.

Суть законопроекту про ПВК полягає в тому, що весь прибуток, отриманий підприємством, не оподатковується та залишається у розпорядженні підприємства на його розвиток (нові об'єкти будівництва, транспорт, модернізація виробництва, депозит тощо). Але, як тільки підприємство вирішить вивести капітал на користь неплатників ПВК, воно повинно нарахувати та сплатити ПВК.

Платниками податку на виведений капітал є:

 • резиденти;
 • нерезиденти, що звернулися до контролюючого органу щодо реєстрації платником податку на виведений капітал за добровільним рішенням.

Не є платниками податку на виведений капітал:

 • неприбуткові організації;
 • суб'єкти господарювання, що застосовують спрощену систему оподаткування, за винятком випадків здійснення операцій з нерезидентом-неплатником податку на виведений капітал.

До операцій з виведення капіталу прирівнюється:

 • виплата дивідендів неплатнику податку, виплата внесків власнику корпоративних прав, виплата частини чистого прибутку державним некорпоратизованим, казенним або комунальним підприємством на користь держави або органу місцевого самоврядування;
 • виплата процентів, комісій, штрафів та пені нерезидентам, що зареєстровані у державах, зазначених у п. 39.2.1.2 ПКУ;
 • виплата коштів зі страхування або перестрахування;
 • виплата фінансової допомоги неплатнику податку;
 • виплати неприбуткової організації, що не пов'язані з напрямами діяльності, визначеними її установчими документами;
 • безоплатно надані товари, роботи, послуги або майно;
 • вкладення в об’єкти інвестицій, які знаходяться за межами території України;
 • виплата роялті неплатнику податку;
 • внесення коштів/майна до статутного капіталу або в спільну діяльність чи в довірче управління  неплатнику податку;
 • виплати, пов'язані з придбанням товарів, робіт, послуг у неплатника податку – пов’язаної особи, що перебуває на спрощеній системі оподаткування;
 • господарські операції, які визнаються контрольованими відповідно до ст. 39 ПКУ.

Базою оподаткування є виплати  у грошовій формі та/або відмінній від грошової формі протягом податкового (звітного) кварталу.Ставки податку становлять 5%, 15% і 20% та залежать від здійснених операцій. Платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті. Обов’язок щодо нарахування та сплати податку виникає у платника податку у випадку здійснення операції, що є об’єктом оподаткування ПВК.Податковим (звітним) періодом є календарний квартал та календарний рік (строки не змінилися). Звітність подається за умов здійснення операцій, що є об’єктами оподаткування ПВК:

 • сплати коштів за операціями з виведення капіталу;
 • сплив 12-місячний період з моменту перерахування неплатнику податку фінансової допомоги, яка підлягає поверненню;
 • сплив 360-денний термін неповернення перерахованих коштів та/або передання майна закордон та платник податку не звернувся до суду;
 • припинення трудових відносин платника податку з фізичною особою, яка отримала фінансову допомогу та не повернула;
 • за наслідками інвентаризації виявлено нестачу товарів.

Суми переплат з податку на прибуток підприємств можуть бути використані платниками податків шляхом зменшення грошових зобов’язань з податку на виведений капітал та/або підлягають поверненню платнику податку в порядку, встановленому статтею 43 ПКУ.

Очікувані мінуси

Перехід на новий податок обіцяє величезні бюджетні втрати у перші роки його дії. Суми називаються різні. За словами президента Петра Порошенка, у перший рік вони не перевищать 25 млрд грн. Глава ДФСУ Мирослав Продан вважає, що вони досягнуть 20-40 млрд грн. А в офісі великих платників податків ДФС заявляли, що втрати бюджету за два роки у разі прийняття податку на виведений капітал складуть 80-100 млрд грн.Передбачається, що «режим збитків» триватиме близько 2-3 років.

Для прогнозування, мабуть, варто проаналізувати надходження інвестицій у Грузії та Латвії, оскільки Грузія ввела ПВК в 2017 році, а Латвія – з 2018 року. За попередніми даними, у Грузії за десять місяців отримали на 1,2% більше податку, ніж за аналогічний період до його введення. Цього досягнуто тому, що велика кількість підприємців вивели свої бізнеси із «тіні».

Основний головний біль уряду: «Де взяти кошти, щоб покрити очікувані збитки?»

Очікувані плюси

Будь-який бізнес існуєперш за все для того, щоб заробляти гроші для власника (в інших випадках це благодійність чи щось інше). Поки гроші крутяться в бізнесі, вони створюють додану вартість, забезпечують робочі місця, надходження до бюджету від ПДВ і ПДФО, наповнюють Пенсійний фонд. Вилучати частину прибутку на цьому етапі не лише нелогічно, а й навіть шкідливо для економіки країни в цілому, як вважають ідеологи ПВК. Саме тому і бачать сенс в тому, щоб брати податок уже «на виході» – коли гроші відправляються до власника у вигляді дивідендів або інших благ.

Це призведе до таких позитивних змін:

 • спрощення обліку та звітності, бо сьогодні, навіть перебуваючи на сплаті єдиного податку, ведення обліку все ще є досить складним для малого і середнього бізнесу в Україні. Натомість при введенні ПВК існуватиме вичерпний перелік операцій, які підпадають під оподаткування і, відповідно, потребують відображення у звітності
 • у підприємств не буде необхідності занижувати фінансовий результат, а отже, фінансова звітність підприємств може стати більш прозорою й привабливою для інвесторів і банків;
 • податкові зобов'язання легко перевіряти, адже операції, що віднесені до об'єкта оподаткування, складно приховати. Податківцям досить буде проконтролювати факт наявності таких операцій. Відповідно зникне тема для спорів: можна чи не можна щось відносити до витрат? чи потрібно їх коригувати? (хоча привід для спекуляцій навколо звичайних цін однаково залишиться);
 • поліпшення інвестиційного клімату: при ПВК податкова система країни стає більш прозорою і зрозумілою, у тому числі шляхом скорочення простору для маніпуляцій зі звітністю та представленням викривлених фінансових результатів;
 • можливість реінвестування частини прибутку та оподаткування лише виведення коштів. Доки підприємець буде лише закуповувати нове обладнання та матеріали, платити зарплатню та інші «соцпакетні» виплати співробітникам, оплачувати орендні чи комунальні платежі, сплачувати за надані послуги підрядникам, його доходи не будуть оподатковуватись. Податок він сплатить лише тоді, коли вирішить виплатити дивіденди своїм акціонерам або пов’язаним особам;
 • стимулює тримати кошти в Україні, у тому числі у валюті, що забезпечить капіталізацію та «оздоровлення» підприємств.

Упровадження податку на виведений капітал – це одна з тих реформ, яку пропонують і готові відстоювати представники бізнесу в Україні. Такий крок однаково важливий як для малих, так і для середніх підприємств, які хочуть збільшувати свої виробничі потужності, а також для великих корпорацій, які готові приносити інвестиції в Україну та посилити тут свої позиції. Можливість для підприємців самостійно вирішувати, куди вкладати гроші, як капіталізувати бізнес та створювати робочі місця,принесе позитивний результат для розвитку економіки України. Оскільки через розбіжності думок аудиторських спільнот, представників бізнесу та Кабінету Міністрів не вдалося запровадити податок на виведений капітал з 2018 року, доводиться очікувати на його дію з 2019 року.

Мар’яна Циганин
26.06.2019 11:55
Сушені гриби компанії «Боровик» можна спробувати у популярних продуктах ТМ «Мівіна», «Ролтон», «Комо». Підприємство розташоване у маленькому містечку Борислав, що на Львівщині і вже встигло підкорити споживачів з усієї країни. Їхня продукція - це свіжі вагові, сушені, фасовані та консервовані шампіньйони, білі гриби, лисички, опеньки, рижики та інші.
14.06.2019 21:50
У 1991 році це підприємство виробляло на замовлення підошви до взуття. А зараз компанія реалізує готове модельне взуття в Україні та експортує його на ринки ЄС. В інтерв’ю власник і директор PROGRESS SERVICE Павло ФЕДЮК розповідає, що секрет такого успіху полягає у простих речах – вмінні адаптуватися до світових трендів і постійно навчатися, щоб оперативно втілювати знання в розвиток компанії.
24.05.2019 13:36
Представляємо вам історію успіху фермерського господарства «Агротем», розташованого в селі Селисько на Львівщині. Їхня продукція – це тверді сири преміум-класу, домашні йогурти, молоко, масло, яку підприємство реалізує в торгових мережах під брендом «Джерсей». І з кожним роком ця продукція впевнено підкорює споживачів з усієї країни.
09.09.2019 15:22
Ферма «Зелений Яр» (село Микуличин) Головна спеціалізація ферми – це виробництво козиного сиру, молока та проведення екскурсій. Господарство Василя Яремчука знаходиться у селі Микуличин, Ферма на полонині Горган.
24.01.2019 12:56
2018 рік став роком запуску першого в Івано-Франківську інноваційного центру
18.01.2019 15:19
Автор легендарних пісень Едіт Піаф французький композитор з Прикарпаття. Натан Гланцберг народився 12 жовтня 1910 року в місті Рогатин, що знаходився тоді у складі Австро-Угорської імперії, в єврейській родині дрібного торговця Шмуеля Гланцберга. У 1911 році сім'я емігрувала до Німеччини, в місто Вюрцбург в Баварії. Відразу ж після переїзду Натана стали називати Норбер.
08.09.2019 14:06
Надвірнянщина – розвинений нафтопромисловий район, тому не дивно, що в районному центрі місті Надвірній міський стадіон називається «Нафтовик», найвідоміший монумент міста, хоч і має назву «Фантомас»,усе ж поставлений до 100-річчя надвірнянської нафтопромисловості, навіть День міста місцеві жителі святкують у День нафтовика. Журналіст журналу «Мега» Уляна Гаврилюк дослідила, як видобуток нафти впродовж декількох століть впливав на розвиток регіону та чому нафтопереробка до цього часу залишається стратегічним напрямком розвитку Надвірнянщини.
29.07.2019 13:32
Коли понад сто років тому в Карпатах будували залізницю, це був унікальний та амбітний інженерний проект. Дослідники з Закарпаття Микола Ткач і Микола Волощук розповідають неймовірну історію цього будівництва.
27.05.2019 16:06
Україна − пріоритетний партнер Європейського Союзу, якого ЄС підтримує через такі інструменти: бюджетна підтримка, технічна допомога, механізми змішаного фінансування для залучення інвестицій, гуманітарна і макрофінансова допомога. Щороку ЄС виділяє додаткові 200 млн євро нових грантових коштів.