IНТЕРВ'Ю СТАТТI ЕКСПЕРТИ ПОДІЇ ДЛЯ БІЗНЕСУ СПЕЦПРОЕКТ: ЗРОБЛЕНО НА ПРИКАРПАТТІ КОНТАКТИ
MEGA

11.12.2018 14:03

-Маю гріх – продаю дитячі речі своєї дочки на OLХ. Чого ж викидати? Та переживаю, що колеги в інституті будуть вважати мене спекулянткою – червоніє кандидат наук.

- Ви не подумайте, що я вам щось хочу продати, я просто розказую про нашу конференцію – мнеться дівчина-адміністратор,

- Та я просто підробляю на канікулах, а так я вчуся на економіста, ви не подумайте, що я торгаш якісь – виправдовується працівник лижного прокату.

14.11.2018 15:33

1️ Яка ще золота осінь?
Які прогулянки по свіжому повітрю, зустрічі з друзями, походи по гриби чи велопробіжки? Ще фотосесію якусь придумаєте. Здуріли?  У вас депресія і крапка.

13.11.2018 16:40


Aimbulance – тричі найефективніша digital агенція в рейтингу Effie Awards Ukraine, номер 1 у дослідженні Advertiser’s Choice і рейтингу «Digital агенція року» за 2014, 2015 та 2016 рік. У 2014 році AIMBULANCE стала фіналістом фестивалю рекламної креативності Cannes Lions. За результатами сезону 2013/2014 агенція зайняла 8-е місце в світовому рейтингу ефективності незалежних агенцій від EFFIE.

01.11.2018 14:53

Не беріть на роботу друзів. Ніколи. Вони думають, що у вас можна буде працювати в 2 рази менше, а ви будете їм платити в 2 рази більше. Ви ж друзі! А ви вважаєте як раз навпаки. От і виходить, що у вас після цього ані друзів, ані якісно виконаної роботи.

23.10.2018 15:18

В 2005 р. я почала професійно працювати з комерційними організаціями, і відтоді не перестаю дивуватися вмінню нашого бізнесу «виживати» в українських умовах та численним спробам допасувати національний досвід до реалій західного світу. Чи (і наскільки) готові ми до роботи на зовнішніх (західних) ринках? Що із знаного/практикованого нами вартує використовувати, а що залишити дома? Що можна адаптувати? З якими викликами зустрічається український бізнес, коли вирішує «працювати в Європі»?

Децентралізація: перспективи, виклики та перші результати

Децентралізація: перспективи, виклики та перші результати

Чому за децентралізацією економічне майбутнє всієї країни і безпосередньо кожного жителя розповідає Богдан ЗЕЛЕНЧУК, перший заступник голови Надвірнянської РДА.

Знаємо, що сьогодні вся країна перебуває у процесі децентралізації, об’єднуються великі міста та маленькі села. Карта Прикарпаття змінюється відповідно до новостворених об’єднаних територіальних громад. Що відбувається в Надврінянському районі? Які ОТГ вже діють, а які ще очікують свого об’єднання?

Сподіваюся, що 2018 рік стане ключовим у питанні формування базового рівня місцевого самоврядування: до кінця року більшість існуючих малочисельних місцевих рад можуть об’єднатися, а отже, стати спроможними перебрати на себе більшість повноважень, належним чином використовувати ресурси і нести відповідальність за свої дії чи бездіяльність перед людьми та державою. Це створить стійке підґрунтя для наступних кроків реформи місцевого самоврядування, а також сприятиме прискоренню реформ у сфері охорони здоров’я, освіти, соціальних послуг, енергоефективності та інших секторах.

Згідно з рішенням 36 позачергової сесії Івано-Франківської обласної ради № 1722-36/2015 від 24 липня 2015 року «Про перспективний план формування територій громад області» на Надвірнянщині повинні сформуватись 5 ОТГ. На сьогодні діють Переріслянська (с. Перерісль, с. Волосів, с. Фитьків,        с. Гаврилівка), Ланчинська  (смт. Ланчин, с.Добротів)  та Делятинська (смт.Делятин, с. Заріччя, с. Чорні Ослави, с. Чорний Потік) громади. Маємо великі спо-дівання, що цього року утвориться Пасічнянська  об'єднана територіальна громада; це першочергове питання, для вирішення якого докладаємо максимум ресурсів та зусиль. Бо розуміємо, що за децентралізацією майбутнє нашої країни і безпосередньо кожного жителя.

 Щодо створення Надвірнянської ОТГ (до якої мали б увійти:смт. Битків, с. Пнів, с. Гвізд, с. Молодків, с. Стримба, с. Лоєва,) можу сказати, що це буде найважчий і найтриваліший процес, хоча очікуємо і прогнозуємо стрімкий економічний та соціальний розвиток цій громаді.

Звичайно, в районі залишилась низка так званих «білих плям», тобто населених пунктів, які з певних міркувань не захотіли об’єднуватись, але до завершення адміністративно-територіальної реформи вони зобов’язані стати частиною певної громади.

Перші громади утворені в кінці 2017 року, вже близько півроку вони самостійно функціонують . Прокоментуйте їхню діяльність: що зроблено з запланованого, а звідки чекати перешкод?

Після створення Ланчинської, Переріслянської і Делятинської громад перший квартал ми повністю брали на себе фінансове забезпечення у сфері освіти, медицини та культури. Держава дала час керівництву ОТГ сформувати управління і відділи та набрати кваліфіковані кадри, адже населення не повинно жодним чином відчувати певного дискомфорту. Далі громади починають автономно функціонувати і вирішувати нагальні проблеми, забезпечувати якісне життя населенню. Першочерговим є створення центрів надання адміністративних послуг; залучення інвестицій і розвиток малого та середнього бізнесу. Громади повинні бути сучасними, проявляти ініціативи та брати участь у різного роду пропонованих грандах та проектах.  Зараз керівники ОТГ активно подають заявки на участь у проектах програми «U-LEAD», «DOBRE», ПРООН, ДФРР та інших.

Можу поділитися успіхами Ланчинської ОТГ у програмі «U-LEAD». Комісія з відбору Програми «U-LEAD з Європою», у складі експертів Програми, представників Мінрегіону та Мінекономрозвитку проаналізувала майже 250 заявок від органів місцевого самоврядування, які були допущені до розгляду, та відібрала 150 кандидатів до участі у Програмі, з яких пройшла відбір та отримає допомогу на модернізацію та створення ЦНАП Ланчинська громада.

Якщо громада націлена на високий соціальний та економічний розвиток, то вона повинна сприяти розвиткові бізнесу, який забезпечуватиме бюджет громади на 90 %. Важливим чинником ефективності ОТГ є доцільність і раціональність розподілення різноманітних субвенцій з державного бюджету та власних доходів.

Чи можете назвати більш прогресуючу громаду з тих, які уже функціонують в районі?

Мені здається, що всі громади приблизно на одному рівні. Кожен працює, як може, адже вони є різні за територією, кількістю населення, дохідною частиною та наповненістю бюджету. Чесно кажучи, найбільшою проблемою децентралізації у районі є недостатність кваліфікованих кадрів, що перешкоджає утворенню ефективних управлінь та відділів. Зважаючи на це, можу відзначити Переріслянську громаду, яка на сьогодні сформувала управлінський штат, створила відділи та центри. Варто зазначити, що частиною штату Переріслянської ОТГ стали колишні працівники Надвірнянської районної державної адміністрації, які побачили перспективи власного розвитку в молодій громаді.

Чи є в районі громади з потенційно низьким рівнем ресурсів, що може призвести до економічних проблем?

У додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України № 159-р від 14 березня 2018 року є перелік спроможних об’єднаних територіальних громад, в яких вибори відбулися до 29 жовтня 2017 року.  До цього переліку увійшли дві громади району – Переріслянська та Ланчинська ОТГ. Але, як  і вже існуючі об’єднані територіальні громади  Надвірнянщини, так і ще не утворені, є економічно спроможними. Це підтверджує розпорядження КМУ  №1077  від 13 жовтня 2015 року «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області», де всі п’ять громад району вказані як потенційно економічно спроможні. Слід зрозуміти, що громади існують не тільки за рахунок власних надходжень, - бюджети ОТГ мають міжбюджетні відносини з державним бюджетом, тому щороку отримують освітню, медичну, базову, інфраструктурну та інші субвенції. Наприклад, до 4 червня 2018 року ОТГ мають подати документи на весь обсяг інфраструктурної субвенції. Згідно з цим, Ланчинська ОТГ отримає цьогоріч інфраструктурну субвенцію у розмірі 713 тис. грн., Переріслянська ОТГ – 2 млн. 700 тис. грн., Делятинська ОТГ – 3 млн. 300 тис. грн. Обсяг цієї фінансової підтримки залежить від площі об’єднаної територіальної громади та кількості її сільського населення. Тут варто зауважити, що наявність «білих плям» є мінусом як для самого населеного пункту (адже тільки населені пункти громад отримують це фінансування), так і для ОТГ (адже зменшується обсяг субвенції). До слова скажу, що якби Білі Ослави у грудні 2017 року стали частиною Делятинської ОТГ, вже цього року могли б продовжити будівництво дитячого навчального закладу, який вкрай потрібний. Але маємо те, що маємо.

Які ОТГ на Надвірнянщині є інвестиційно привабливими?  Чи вдалось окремим ОТГ  отримати кошти від іноземного або ж українського інвестора?

Надвірнянщина - це один з найпривабливіших районів Прикарпаття, тому і громади кожна зі своєю родзинкою: Переріслянська ОТГ – сільське господарство, Делятинська ОТГ – туризм, Ланчинська – малий та середній бізнес. Залучення інвестицій - це велика і клопітка праця не одного дня, а платформа для цього тільки створюється. Кожен житель громади повинен докласти великих зусиль. Важливим кроком в інвестиційній діяльності є розпорядження КМУ № 60-р від 31 січня 2018 року «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад» згідно з яким проведено інвентаризацію земель, які готові до передачі громадам.
Підсумовуючи, можу сказати, що нам не варто боятись змін, адже мусимо йти в ногу з часом, бо саме майбутнє країни залежить від добробуту кожної громади.
 
Уляна ГАВРИЛЮКПОШУК ПО ДАТІ