IНТЕРВ'Ю СТАТТI ЕКСПЕРТИ ПОДІЇ ДЛЯ БІЗНЕСУ СПЕЦПРОЕКТ: ЗРОБЛЕНО НА ПРИКАРПАТТІ КОНТАКТИ
MEGA

11.12.2018 14:03

-Маю гріх – продаю дитячі речі своєї дочки на OLХ. Чого ж викидати? Та переживаю, що колеги в інституті будуть вважати мене спекулянткою – червоніє кандидат наук.

- Ви не подумайте, що я вам щось хочу продати, я просто розказую про нашу конференцію – мнеться дівчина-адміністратор,

- Та я просто підробляю на канікулах, а так я вчуся на економіста, ви не подумайте, що я торгаш якісь – виправдовується працівник лижного прокату.

14.11.2018 15:33

1️ Яка ще золота осінь?
Які прогулянки по свіжому повітрю, зустрічі з друзями, походи по гриби чи велопробіжки? Ще фотосесію якусь придумаєте. Здуріли?  У вас депресія і крапка.

13.11.2018 16:40


Aimbulance – тричі найефективніша digital агенція в рейтингу Effie Awards Ukraine, номер 1 у дослідженні Advertiser’s Choice і рейтингу «Digital агенція року» за 2014, 2015 та 2016 рік. У 2014 році AIMBULANCE стала фіналістом фестивалю рекламної креативності Cannes Lions. За результатами сезону 2013/2014 агенція зайняла 8-е місце в світовому рейтингу ефективності незалежних агенцій від EFFIE.

01.11.2018 14:53

Не беріть на роботу друзів. Ніколи. Вони думають, що у вас можна буде працювати в 2 рази менше, а ви будете їм платити в 2 рази більше. Ви ж друзі! А ви вважаєте як раз навпаки. От і виходить, що у вас після цього ані друзів, ані якісно виконаної роботи.

23.10.2018 15:18

В 2005 р. я почала професійно працювати з комерційними організаціями, і відтоді не перестаю дивуватися вмінню нашого бізнесу «виживати» в українських умовах та численним спробам допасувати національний досвід до реалій західного світу. Чи (і наскільки) готові ми до роботи на зовнішніх (західних) ринках? Що із знаного/практикованого нами вартує використовувати, а що залишити дома? Що можна адаптувати? З якими викликами зустрічається український бізнес, коли вирішує «працювати в Європі»?

Людмила Калабуха про теорію поколінь Х, Y, Z та покоління Z – жах роботодавців

Людмила Калабуха про теорію поколінь Х, Y, Z та покоління Z – жах роботодавців

Есклюзивно для MEGA бізнес-тренер, експерт ЗМІ, автор першого україномовного блогу про продажі та переговори http://www.kalabukha.com.ua/
та нашумілої книги-бестселера “Почніть говорити “НІ” - Людмила Калабуха розказала про всій погляд на теорію поколінь Х, Y, Z та методи знайти спільну мову з людьми до 30 років.

 • Я звільнила весь колектив. Всіх. Мій експеримент провалився: не можна було брати у відділ продажів людей до 30 років. Для них не існує субординації, відповідальності та жодних дедлайнів. Їх не мотивують ні штрафи, ні премії. На всі мої вимоги одна відповідь – “якось воно буде” або “ми легкі!”. Так вони навіть на мене не образилися і щиро дивувалися, чого я так нервую через зірваний проект! От як з ними жити і як їх зрозуміти? Жахливе та некероване покоління Z!

Ольга, керівник відділу продажів тренінгового центру, Київ. З листа з мій імейл.

Теорія поколінь X, Y і Z.

Вперше її описали британські вчені у 60-х рр. ХХ ст. Потім допрацювали в США у 90-ті. Сюди включають 4-5 вікових груп від “бебі-бумерів” (народилися після 2-ї Світової війни) до покоління “Альфа” (діти, що народилися після 2010 року).

Та на основі 23-річного досвіду підприємця та роботи із сотнями компаній в якості бізнес-тренера з продажів та переговорів, я виділила 3 основні групи людей, з якими ми маємо справу щодня. Я адаптувала закордонні класифікації під специфіку нашої країни і нашого суспільства.

Отже, хто вони – наші клієнти, підлеглі, керівники, наші батьки, друзі та діти? Як їм продавати, мотивувати та просто жити під одним дахом? А головне, як знайти спільну мову, коли у вас в підпорядкуванні молоді люди до 30-ти з покоління Z?

Покоління X – люди після 45-50 і старші.

Класика жанру – наші з вами батьки!

Покоління  “що люди скажуть?”, тому терплять все, що тільки можна заради дітей, світлого майбутнього та пенсії. Мало розлучень. Для них головне – стабільність і вчасна заробітна плата.

Працювати можна тільки важко. А великі гроші зароблять лише спекулянти та бариги, які обкрадають простих людей.

Все на світі має приносити користь:

 • як то так зробити на дачі газон і їздити туди відпочивати?
 • як то об’єднати кухню і вітальню для простору та краси?

Неймовірну цінність надають вищій освіті та тотальній економії грошей. Готові їхати на 3-х маршрутках на край міста, щоб купити на 3 копійки дешевше.

Покоління виконавців. Їмпотрібнодоручатинескладніоперації та не залучати до прийняттяважливихрішень.

Нічого не викидають: на горищах чи балконах можназнайти все для того, щобпобудуватиповноціннегосподарствона безлюдному острові.

Слабо дружать з інтернетом.

Покоління Y – від 30 до 45.

Це я. Мені 43.

Це ви, якщо вам більше 30-ти.

Аналізують помилки батьків. Не хочуть жити, як вони. Багато розлучень. Готові терпіти, але по-своєму. Є бізнес-леді, для яких ні сім’я, ні дитина – це не головними цілями у житті. Вони реалізовуються в іншому і це декларують.

Ставлять довгострокові цілі і йдуть до них попри все. Вміють будувати стосунки, йти на компроміс. Хороші як управлінці, так і виконавці.

Їмпотрібно все краще – брендовіречі, престижна нерухомість, пристойнімашини і моднікурорти. Для них дужеважливий статус і відчуттядосягнутих вершин. Саме тому вони стаютьзаручникамикредитів та іпотек. Якщо за щось платять – хочуть отримати максимум. Дуже вибагливі до сервісу і комфорту.

Інтернет увійшов в їх життя в дорослому віці і вони цінують його можливості. Шкодують про те, що його не було в них, коли вони починали свої бізнеси. Щиро дивуються, як можна сидіти без грошей і без ідей, коли будь-яку інформацію можна отримати та надати тільки натиснувши пару кнопок.

І жахливе покоління Z – люди до 30 років.

Це їх ще називають міленіали, бо вони зростали на зламі тисячоліть.

Стосунки покоління Z:

Нечасто прив’язані до батьків. Швидко йдуть з дому у вільне плавання. Не вважають за потрібне одружуватися чи створювати стабільні союзи. Не завжди хочуть заводити дітей.

Легко стають наставниками як один для одного, так і для будь-кого на своєму шляху: “А давай я тобі покажу, як це робити, в тебе вийде!”

Їх практично неможливо образити. Їм не приходить в голову помститися.

Робота покоління Z:

Люди швидких результатів. Не хочуть працювати без вихідних, щоб отримати 5 тис $ через 5 або 10 років. Не розуміють та не визнають субординацію:

- “Привіт”- в ресторані до клієнтів, які за віком в 2-3 рази старші.

- “Та ти пацан” – до заможного клієнта в дорогому бутіку.

Не налаштовані на кар’єру і планування.

Не визнають графіків, розкладів, нормованого робочого дня з 9.00 до 18.00. Хочуть заробляти і отримувати винагороду не за час, проведений в офісі, а за результат.

Не вміють і не хочуть займатися діяльністю, що потребує терпіння, планування, стратегії та концентрації.

Освіта покоління Z:

Кидають навчання у ВНЗ, куди вступили за рекомендаціями батьків, або якщо самі втратили цікавість. Їм навіть в голову не приходить, що диплом потрібно мати. Знають всі можливості для самоосвіти, і, коли їм потрібно щось дізнатися, мають миттєвий доступ до інформації.

Як не дивно, при цьому в них невисокий рівень загальної ерудиції, не володіють базовими знаннями з літератури, географії та історії, як покоління Х чи Y.

Проте – дуже креативні, вміють швидко обробляти багато різної інформації і видавати несподівані рішення.

Цінності покоління Z:

При перших невдачах здаються, безвідповідальні, як в соцмережах, так і в житті– не цей друг, то інший, не ця компанія, то інша.

Не розуміють цінність стосунків, не вкладаються в людей.

Виросли в атмосфері достатку і любові, звикли до схвалення. Батьки так компенсували нестачу уваги – купували їх прихильність подарунками та не завжди справедливими похвалами.

На всі звинувачення у безвідповідальності – єдина відповідь “Я легкий! Я ж вам пояснив, що я забув, проспав, передумав, втратив цікавість!”.

Не мають конкретних цілей, ні в бізнесі, ні в житті. Нічого не бояться.

Чіпляють до резюме фото в купальниках. Не з’являються на співбесіди, їм навіть в голову не приходить передзвонити і про це попередити.

Спийняття світу:

Виключно візуальне, їм важлива форма, щоб все було гарно і сучасно, а не зміст.

Інтернет покоління Z:

Виросли з гаджетами. Не бігали лісами і дворами, не розбивали колін, не ховалися покурити за гаражі, виставивши когось на шухері. Не розуміють, як грати в команді, що значить почуття ліктя товариша, живуть самі по собі. Індивідуалісти. Покоління –“я”.

Побут покоління Z:

Їм не потрібний комфорт. Можуть спати в спальниках на голій землі і мандрувати світом автостопом. В них нема відчуття небезпеки. Не вибагливі. При цьому всьому серед них багато вегетаріанців, багато з них не палить.

Гроші  покоління Z:

Гроші їх не мотивують робити те, що їм не цікаво. Гроші – це засіб отримати нові враження і емоції. Покоління мандрівників. Можуть жити в будь-яких умовах, в будь-якій країні. Все їх життя – наплічник та ноутбук. Зібралися і поїхали на нове місце.

Що? Жахлива картина? Особливо для нас, роботодавців!

А тепер історичний екскурс:

від середини 80 і до кінця 90-х років наша країна переживала нестабільні часи - розпад Союзу, Чорнобиль, бандитські війни, безгрошів’я та невпевненість у завтрашньому дні. Різке падіння народжуваності.

Тут питання навіть не в тому, що нам не подобаються певні представники покоління Z.

Людей до 30 років фізично мало і перебирати особливо нема з кого.

Що робити?

Замість того, щоб страждати від їх недосконалості, а головне, не відповідності нашій картині світу, давайте скажемо “НІ” своїм упередженням і просто адаптуємось до нової реальності, в якій нам доводиться жити.

Я знайшла ключ до серця покоління Z!

Це учасники моїх тренінгів, читачі моїх книг, мої програмісти, фотографи, технічні помічники, молоді журналісти, моя дочка та її друзі.

Як мотивувати  покоління Z, яке не мотивують ні гроші, ні кар’єра?

 1. Завдання ставити конкретно і детально, як дитині.
 2. З/п видавати кожний тиждень – вони хочуть бачити вже результат, а не в перспективі,
 3. Активно хвалити (живуть в системі лайків та репостів),
 4. Роботу давати тільки ту, яка їм цікава, і де вони можуть проявити креативність,
 5. Залучати в команду (вони цінують корпоративну культуру, їм подобаються тусовки, групи, форуми).
 6. Ставити над ними керівників їхнього віку, які з ними на одній хвилі.
 7. Їм важливо робити щось корисне, емоційно заряджатися.  Вони хороші діти, тільки вони інші, не такі, як ми! Їм подобається волонтерська діяльність. Вони радо беруть участь в соціальних проектах. Щиро хочуть врятувати світ. І рятують його!

Але тільки до того часу, поки їм це цікаво. 

Щоб покоління Z у вас працювало добре – будьте модними, цікавими, креативними і робіть хороші речі для цього світу!

Це прекрасний стимул для розвитку і вдосконалення будь-якої компанії та проекту!

P.S.

Скажи, чому ти не зробив роботу, яку ми домовлялися, що ти виконаєш на сьогодні?

- Я забув.

- Як забув? Ми ж тиждень тому домовлялися!

- Я ж сказав, що я забув.

- Ти розумієш, що ти мене підвів?

- Ну, я ж сказав, що я забув. Я легкий!

З розмови з програмістом, йому 24 роки. 

Вони легкі! Він же пояснив, що забув. Їх неможливо образити.

Обожнюю покоління Z!

 
ПОШУК ПО ДАТІ