IНТЕРВ'Ю СТАТТI ЕКСПЕРТИ ПОДІЇ ДЛЯ БІЗНЕСУ СПЕЦПРОЕКТ: ЗРОБЛЕНО НА ПРИКАРПАТТІ КОНТАКТИ
MEGA

11.12.2018 14:03

-Маю гріх – продаю дитячі речі своєї дочки на OLХ. Чого ж викидати? Та переживаю, що колеги в інституті будуть вважати мене спекулянткою – червоніє кандидат наук.

- Ви не подумайте, що я вам щось хочу продати, я просто розказую про нашу конференцію – мнеться дівчина-адміністратор,

- Та я просто підробляю на канікулах, а так я вчуся на економіста, ви не подумайте, що я торгаш якісь – виправдовується працівник лижного прокату.

14.11.2018 15:33

1️ Яка ще золота осінь?
Які прогулянки по свіжому повітрю, зустрічі з друзями, походи по гриби чи велопробіжки? Ще фотосесію якусь придумаєте. Здуріли?  У вас депресія і крапка.

13.11.2018 16:40


Aimbulance – тричі найефективніша digital агенція в рейтингу Effie Awards Ukraine, номер 1 у дослідженні Advertiser’s Choice і рейтингу «Digital агенція року» за 2014, 2015 та 2016 рік. У 2014 році AIMBULANCE стала фіналістом фестивалю рекламної креативності Cannes Lions. За результатами сезону 2013/2014 агенція зайняла 8-е місце в світовому рейтингу ефективності незалежних агенцій від EFFIE.

01.11.2018 14:53

Не беріть на роботу друзів. Ніколи. Вони думають, що у вас можна буде працювати в 2 рази менше, а ви будете їм платити в 2 рази більше. Ви ж друзі! А ви вважаєте як раз навпаки. От і виходить, що у вас після цього ані друзів, ані якісно виконаної роботи.

23.10.2018 15:18

В 2005 р. я почала професійно працювати з комерційними організаціями, і відтоді не перестаю дивуватися вмінню нашого бізнесу «виживати» в українських умовах та численним спробам допасувати національний досвід до реалій західного світу. Чи (і наскільки) готові ми до роботи на зовнішніх (західних) ринках? Що із знаного/практикованого нами вартує використовувати, а що залишити дома? Що можна адаптувати? З якими викликами зустрічається український бізнес, коли вирішує «працювати в Європі»?

Бізнес-принципи по-угорськи

Бізнес-принципи по-угорськи

 «Сюди підуть інвестиції, тому що країна дуже багата», - генеральний директор ТзОВ «Три бетони» Золтан Шідо.

Компанія «Три Бетони» - одна з перших вийшла на європейські ринки.

Про специфіку роботи ми дізналися у генерального директора компанії та на власні очі побачили масштаби виробництва цементного заводу, що розташовується в Калуші.

Компанія «Три Бетони» заснована угорськими фірмами. Чим відрізняють підходи до роботи та ведення бізнесу в будівельній галузі в Угорщині та Україні?

10 років тому я приїхав працювати в Україну. Пройшло уже досить багато часу. В першу чергу, потрібно було наших людей, українців, в тому числі й жителів Калуша, навчити думати по-іншому. Це дуже давно було. Насправді, людям надзвичайно важко  набрати європейські темпи. Я хочу сказати, що наша компанія відрізняється від інших в Україні. Ми випускаємо європейську продукцію за європейськими сучасними технологіями. І, слава Богу, наші працівники все це освоїли. Ми можемо взяти будь-яку роботу, виконати її так само якісно, в такі ж терміни, як інші європейські компанії. За ці 10 років у нас було дуже багато серйозних об'єктів. Ми популярні в Україні не через те, що у нас низька ціна, наприклад. Це не так. В першу чергу – якість і терміни. Це те, за що ми відповідаємо. Інвестори задоволені. Ось ми працювали над такими великими проектами як Арена Львів, 23 магазини «МЕТРО Кеш енд Кері» по всій Україні, навіть 3 в Молдові. В останні роки ми почали продавати збірний залізобетон, поставляти в Білорусь. Починаємо співпрацю з Угорщиною, з Євросоюзом. Починаємо постачати продукцію в Європу. Нас знають. Зверніть увагу, перед вами у нас на столі лежить план. Це «Леоні», що будується в Коломиї, ви напевно знаєте. В області - найбільша інвестиція за останній час. Я, звичайно, не володію інформацією, але, гадаю, одна з найбільших інвестицій в Україні. Ми і туди вже почали постачати продукцію. Повністю збірний залізобетон йде на «Леоні» з Калуша.

В чому секрет успіху?

Що дуже важливо – ми працюємо чесно, прозоро. Колектив у нас хоч і молодий, але із загальним стажем 80 років. Нещодавно був День народження у нашого начальника енергослужби. Він запросив колег. За столом сиділи 12 осіб. І тільки у двох стаж менше, ніж у мене. А я працюю більше, ніж 10 літ! У решти - ще більше. Фахівці вищого класу. Я пишаюсь своєю командою. Тому ми можемо взяти будь-яку роботу. Я знаю, що ми виконаємо її якісно та в зазначений термін.

Ви сказали, що потрібно було навчити думати наших людей по-іншому. Наскільки важко було адаптувати угорські принципи роботи в Україні?

У той час було непросто. З тих пір все-таки Україна трошки відкрилася для Європи. Ви знаєте, що наші українці ... я вже так кажу «наші українці»... працюють за кордоном: у Польщі, в Чехії, в Німеччині ... Там якісно потрібно працювати, і наші люди навчилися вже багато чому.

Який угорський досвід варто перейняти Україні у сфері бізнесу?

Головне - не можна обманювати покупця. Обдурити можна один раз - другий раз він вже не прийде до тебе. Це, знаєте, так само, як у ресторані. Погано приготуєш обід - можеш його прикрашати скільки завгодно, якщо кухня погана, ніхто не буде заходити. Ніхто з наших працівників не має права псувати імідж фірми. Я за цим дуже строго стежу. Сам цього не роблю і не дозволяю своїм працівникам.

Кращі перспективи розвитку українського бізнесу за кордоном чи, навпаки, відкриття філій іноземних фірм в Україні?

Я не можу відповісти. Кожна країна інша. Хоч є Євросоюз, там 28 країн, але кожна з них працює окремо, люди думають по-різному. Я можу сказати, що нас, іноземців, чекає в Україні або як завоювати своє місце. Це завжди важко. Але після завоювання утриматися на цьому рівні ще важче. Ви знаєте, у 2008 році була криза, так ось, у той час у нас працювало 380 чоловік. Зараз близько 120. Ми, тобто наша компанія, ширвжиток не продукуємо. Крім пустотних плит та мостових балок,  нічого середнього виробництва не випускаємо. До нас приходить замовник із конкретними побажаннями. І ми починаємо разом з ним розробляти проект, зауважте, разом робити. У нас серійного нічого немає. Беремо на себе індивідуальні проекти. Наприклад, прийшла людина: «У мене є ділянка 100 на 100. Побудуйте мені то і то». Тоді ми запроектуємо. Ось недавно був у мене чоловік. Хотів побудувати будівлю 42 на 42, тому що є у нього певна ділянка. Коротше, думали-думали, пропонували йому різні варіанти, ну, а потім зійшлися на варіанті, щоб йому подобалося і нам теж.

А з чим пов'язане таке скорочення штату?

Не було тоді роботи. У нас не так, як у державній сфері, що зарплату дають певного числа. У нас треба заробити. Якщо немає доходу - немає звідки платити. Заробив - дамо. Не заробили - звідки платити? Я ж не можу піти до засновників і просто так сказати: «Дайте нам мільйони, тому що зарплату людям треба дати».

Нам довелося подумати і вирішити: чого ми хочемо. Було два варіанти: або зупинити виробництво, або шукати інші ринки. Ми, звичайно, обрали друге. Так що, ми шукаємо в Білорусі, в Молдові, в Угорщині, в Польщі… І в Україні, звичайно, теж. Шукаємо за кордоном. Це дуже далеко. Дуже дорога виходить доставка. У нас навіть по Україні буває, що 20-22 % від вартості коштує саме перевезення. Спробуйте ось 18-метрову балку завантажити і перевезти. Але ми возимо. Ми возимо і по 24 метри, якщо замовлять. Мостові балки робимо до 33 метрів.

Як ви зараз співпрацюєте з Угорщиною та іншими країнами Європи?

Тепер замовники, в основному, іноземні компанії, які входять в Україну. Позаторік ми в Нововолинську будували для «Кроноспану». Ця компанія там вже давно, 10 років тому ми їм теж будували. Не так давно в Кам'янці-Подільському будували теж для німецької компанії «КВС». Будівництво було з нуля. Зараз будуємо для «Леоні».

Збірний залізобетон - це не такий продукт, який кожен день потрібен людям і кожен день можна його продавати. Тим більше за кордон. В першу чергу - це не просто клієнт, який до тебе прийшов і відразу говорить: «Як добре, що ви є. Давайте ми у вас замовимо». Це дуже довга процедура, робота. Крім того, щоб вести за кордон, треба робити сертифікацію елементів в тій країні, куди ми постачаємо. Це довгий процес, але ми над цим уже давно працюємо, оскільки в Україні через війну впали інвестиції.

Чи плануєте Ви активніше розвивати співпрацю з європейськими країнами?

Ми готові. Тільки там теж багато виробників. Так само, як і в Україні, кожен хоче мати роботу і кожен збиває ціну. Кожен йде на мінімум, аби забрати роботу, і тому в нас дуже важко. Тим більше, не просто конкурувати з такими фірмами, які не прозоро працюють, і люди там на мінімальній зарплаті.

Наскільки популярна ваша продукція та послуги у Європі?

Це тривалий процес. Нам простіше. Все-таки наші засновники - угорські компанії, які теж працюють у цій сфері. Нас через них вже знають, знають через іноземні компанії, які знаходяться в Україні. Наприклад, «МЕТРО Кеш енд Кері» по всій Європі є. Коли вони почали будувати в Молдові, зверталися до нас. Ми для них виготовили, доставили та змонтували елементи.

Як Ви вважаєте, яку співпрацю шукають іноземні інвестори в Україні?

Дивіться, я вже 10 років працюю в Україні і дивуюся, що пишуть в газетах, в Інтернеті… Наприклад: «Україна експортувала мільйон тонн зерна». Деякі вважають це досягненням. А я вважаю, що це маячня, це викинуті гроші. Тому що можна завести сюди обладнання і цю ж пшеницю, кукурудзу можна переробити і вже не продавати, так сказати, сировину, а хоча б напівфабрикати. Україна зараз популярна і буде ще популярніша, коли закінчиться війна, коли закінчиться злодійство. Сюди підуть інвестиції, тому що країна дуже багата, дуже. І люди дуже грамотні, інтелігентні. Але треба, щоб тут, по-перше, був мир. По-друге, важливо, щоб перестали красти. Тоді будуть сюди інвестувати західні компанії, будуть давати гроші західні країни. В даний час ці гроші капають потрохи. Але перед Україною велике майбутнє, я переконаний.

Якими принципами Ви керуєтесь у своїй роботі?

Мій принцип: по-перше, треба дати людям розвиватися. Ну, є такі люди, які виконають все, що ти їм вкажеш, і крапку не поставлять до тих пір, поки не погодять з тобою. А є такі, кому даси завдання, а до тебе звернуться вже в крайньому випадку, в разі чого. У мене дуже хороший колектив. Таких проблем немає вже. Ми всі, буквально мвсі питання вирішуємо разом з підлеглими. Ви можете їх запитати, як їм працюється тут на заводі.

Що головне для Вас у вашому бізнесі?

Не можна обдурити клієнта, партнера. Це найважливіше. Краще сказати «не можу» або «не можемо», але просто так сказати, що зробимо і знати в той момент, що це неправда - це не проходить.

Які плани на майбутнє щодо розвитку компанії «Три Бетони»?

Компанія буде розвиватися. І в Калуші, сподіваємося, і в іншому місці - у нас є ще одна ділянка для будівництва нового заводу, але поки що не будуємо. Проект готовий. Я надіюся, настане той момент, що не будемо встигати в Калуші, і доведеться побудувати новий завод.

Над якими саме проектами Ви працюєте зараз?

Є різні. Зараз ведемо переговори в Одесі. Там дуже цікавий проект намічається. Уже зараз  починаємо вести переговори, щоб навесні будувати. Треба проектувати. Сподіваюся, що вийде. Не хочу наперед говорити що за об'єкт. Але такого проекту в Україні ще немає.

 

Христина Михайлович

Фото: Ігор Мельник
ПОШУК ПО ДАТІ