Читайте нас в соціальних мережах

MEGA25.07.2019 16:01
В чому їх відмінність від поколінь X,Y,Z? Як їм продавати і з ними домовлятися? Яка у них місія і як вони сприймають цей світ? На ці питання дає відповіді наша постійна авторка – провіднабізнес-тренерка Західної України, постійна гостя топових теле- та радіопроектів, експертка національних ЗМІ та письменниця, авторка книги-бестселера з переговорів “Почніть говорити “НІ”Людмила Калабуха.


06.05.2019 16:02
Подивитися під незвичним кутом на особливості національного підприємництва ексклюзивно для МЕГА вирішила наш постійний бізнес-експерт, провідний бізнес-тренер Західної України, автор книги-бестселера про переговори “Почніть говорити “НІ”, гість топових теле- та радіопроектів Людмила Калабуха.
14.02.2019 14:37
Коли на тренінгах я питаю зал, якщо ви реально “накосячили” і всі претензії ваших клієнтів обґрунтовані, чи треба вибачатися? Починаються палкі баталії. Людям неймовірно складно визнати свою провину і ще складніше за це вибачитися.
23.05.2019 13:29
Історія успіху компанії «Bravo collection» та її власниці з Надвірної Надії Бремнер. В інтерв’ю жінка розповідає, як їй вдається вести бізнес в індустрії моди і чому жінки Сінгапуру готові купляти український одяг.
10.05.2019 18:22
Голова Асоціації готельєрів та садиб Яремчанщини Тарас Тустанівський про причини та наслідки невдалого зимового сезону і чому ця невдача принесе більше користі бізнесменам, ніж черговий успіх.
07.02.2019 17:43
Щороку Яремчанський край відвідують мільйони туристів, кожен зі своїм уявленням про ідеальний відпочинок. Комфорт, європейські стандарти, унікальний дизайн, автентика, смачна українська кухня – тут кожен знаходить щось на свій смак. Наш випусковий редактор сайту Уляна Гаврилюк на власному досвіді переконалася, в яких готелях туристи можуть сповна відчути всю красу та самобутність гуцульської культури.


СХЕМИ ВПЛИВУ

Aimbulance – тричі найефективніша digital агенція в рейтингу Effie Awards Ukraine, номер 1 у дослідженні Advertiser’s Choice і рейтингу «Digital агенція року» за 2014, 2015 та 2016 рік. У 2014 році AIMBULANCE стала фіналістом фестивалю рекламної креативності Cannes Lions. За результатами сезону 2013/2014 агенція зайняла 8-е місце в світовому рейтингу ефективності незалежних агенцій від EFFIE.

Романе, сьогодні ви досить відома людина у колі маркетологів не тільки  в Україні, а й за її межами. Ваша компанія - багаторазовий переможець міжнародних конкурсів з реклами,  у списку ваших клієнтів  - всесвітньо популярні бренди. З чого розпочалася ваш кар’єра у цій галузі?

Свою професійну діяльність я розпочав в Києві. Приїхав у столицю вчитися, і з того часу там працюю. Колись я навіть пробував влаштуватися на роботу журналістом  в Івано-Франківську. Це було дуже дивно якось).  Я поїхав поступати  на факультет журналістики, але з першого разу туди не потрапив. Батько каже: «Спробуй в Києво-Могилянську академію поступити»,  а я відповідаю: «Тату, де я, а де Могилянка». Та все ж таки подав документи, однак  з першого разу знову не вдалося, бо недобрав трохи балів. В адміністрації вишу запропонували повчитися рік на так званому факультеті довузівської підготовки. Після його закінчення я продовжив навчання в Могилянці на факультеті «Політологія» ( так, я бакалавр з політології). Цікаво, що за фахом я не є маркетологом чи рекламістом. Після навчання займався трохи політичною аналітикою, спічрайтерством. Я з колегами працював для Ющенка, для партії «Наша Україна». Тому перші мої кроки були в напрямку політичної аналітики, більш-менш фахові. А потім я хотів змінити роботу, щоб заробити більше грошей. Отож писав всюди, куди тільки міг, розіслав 300 резюме. І мені абсолютно випадково подзвонили з компанії «UMC»,  тоді так називався мобільний оператор, і сказали, що є пропозиція на посаду експерта з маркетингу, який би займався цифровими комунікаціями. На той час це було новинкою і я дав згоду. Правда, прибрехав на співбесіді, що я щось трошки розумію в цифрових комунікаціях.  Оскільки  в той час ніхто добре і не розумівся в цьому, то перевірити, настільки сильно  я брешу, також ніхто не міг. Тому друге місце роботи для мене було зв'язане з маркетингом та рекламою. Ось так я почав свою кар’єру в цій галузі. Це не було цілеспрямовано, а якось абсолютно випадково.

На вашому рахунку більше сотні маркетингових проектів для відомих українських та міжнародних брендів. Якими з них ви найбільше пишаєтеся?

Я завжди намагаюся відповідати на це питання так: всі проекти є вагомі для мене. Але коли я сиджу  в Станіславові, то думаю, напевне брендінг  саме цього міста. Ми якраз з Юрком Філюком зробили цей проект, за який отримали шортліст у Каннах.  Наш логотип став найкращим з п'яти  логотипів у світі. Можна сказати, що це така серйозна і хороша робота, за яку нам не тільки не соромно, а й приємно. Шкода, що тут відбуваються всілякі спроби замінити його, хоча логотип був прийняти офіційно.  Тим не менше, ні я, ні Юрко непокладаємо зусиль з її промоції в бізнес-середовищі.  Незважаючи на будь-які спроби замінити нашу роботу, ми будемо продовжувати  нашу ідею  у форматі сувенірної продукції, футболок, різних речей, якими може користуватися бізнес, туристи чи мешканці міста.

З комерційної сторони, який проект був найуспішнішим?

В комерційній складовій є дуже багато аспектів. Наприклад, в маркетингу є така нагорода як «EFFIE». Вона проходить у Києві, її дають, за оцінками бізнесу, за маркетингові зусилля. У нас є гран-прі «EFFIE»,  а це - найвища можлива нагорода за ефективність. Вона була присуджена за нашу роботу з «Макдональдс». Ми популяризували і просували сніданки на українському ринку. Бо в компанії була проблема: люди дуже добре відвідують її вдень та  ввечері, а зранку на сніданки ніхто не ходить.  Ми зрушили ситуацію з мертвої точки: через нашу кампанію привели 75 000 тисяч нових людей в «Макдональдс» - і це було для нього початком активнихпродажів сніданків. За цю роботу ми отримали дуже хороше визнання. Наша агенція і відзначається тим, що ми намагаємося бути бізнесу корисними і тому з комерційної точки зору всі наші компанії та проекти є успішними. У нас навіть є проекти, які приносять 600% ROI(returnoninvestment)Маємо кампанію,  депідвищили  конверсію в 15 разів.Це наша пристрасть і наша робота –  приносити бізнесу користь і результат.

Який був меседж для промоції сніданків в «Макдональдс»? На перший погляд складається враження: будь-що,  що  продається  там, то - все смачне!

Дякую за хороше питання. Коли ми вивчали проблему попиту і зробили дослідження, то з'ясувалося, що людям не подобаються сніданки в «Макдональдс». Ми цікавилися всіма деталями, бо хотіли зрозуміти, чому і що людям не подобається. І насправді їм не подобалося, тому що вони не знали, який смак цього  сніданку. Загалом, люди реагують погано на будь-які нові речі. А якщо сніданки не мають звичний смак, припустімо, чізбургера і споживачі не можуть його знайти, то вони розчаровуються. Ми ставили собі задачу, щоб люди зрозуміли: ранішня їжа - це інше меню і по-інакшому смакує. І це, насправді, смачно. Якщо людям не сказати про ці нюанси,то вони розчаровуються:  бо приходять за одним смаком, отримують інший. Відповідно, через неспівпадіння очікувань  в результаті з’являється негативне враження. Месендж був доволі примітивний. Ми вперше в Україні запустили масштабну кампанію «лайк і шер» в соціальних мережах. Ви могли собі на сайті скласти свій сніданок, поділитися ним у соц. мережах; і якщо назбирали 10 лайків - отримати його безкоштовно. Ми хотіли, щоб люди перед тим, як прийти в заклад уже розібралися, що меню змінене, у нього інший смак.

Які основні принципи побудови маркетингових кампаній для будь–якого клієнта?

Основні принципи - це ментальна і фізична доступність. Фізична доступність полягає  в тому, щоб продуктчи послугу можна було легко отримати. Ментальна доступність -  якщо ви хочете придбати щось, то які бренди/варіанти у вас спадають на думку в даний момент.Наприклад, коли я голодний, то мені  в голову приходить "Макдональдс", де я можу поїсти.   Це означає, що продукт ментально доступний. Якщо буде фізична  і ментальна доступність – ми отримуємо результат. Грубо кажучи:  якщо я хочу щось придбати і  зразу згадую сайт, де це можна купити - це теж фізична доступність.

Їжа - це фізична необхідність, і її ментальну доступність легше створити. Якими методами здійснюється цей процес для складніших речей?

Їжа побудована на базовій потребі, це правда..Але вона потребує створення ментальної доступності  так само,  як будь-які інші речі. Бо гроші, які ми тратимо на об’єктивні потреби чи їжу,  яку вимагає організм,  це, напевно, один відсотокз усіх наших витрат. Все-таки 99%  ми витрачаємо на захцянки. Наша (маркетингова) задача якраз і створити цю потребу там, де її і близько немає.

Розкрийте, будь ласка,  цю чарівну формулу, як створити потребу, де її немає)…

Слава Богу, це не чарівна формула)). Є такий дядько Байрон Шарп, я його часто цитую на своїх тренінгах. Він дослідив, як люди приймають рішення. Вони  будуються  в голові на основі активних нейронних зв'язків, які в свою чергу виникають через частотність зустрічі з брендом. Наприклад, якщо я часто чую слово «Кока-кола», то я її куплю, незважаючи на те, що я про неї не думаю. Це дуже важливо. Бо коли я думаю, що "Кока-кола" шкідлива, я її все одно куплю, якщо  часто з нею зустрічаюся. Ось  так  працює наш мозок. Це звучить дуже примітивно і, можливо, людям не дуже приємно це чути. Але вони купують те, що часто бачать і про що часто чують.

Існує версія: для того, щоб покупець купив товар, він цей товар має побачити вісім разів з різних  інформаційних джерел. Це спрощена теорія чи правда?

Я трішки по-іншому сказав би: бренд треба побачити один раз на вісім тижнів.Вісім разів - це трошки стара теорія. Зараз нова  говорить, що достатньо одного разу, але на два місяці. Чому у вісім тижнів? Тому що є таке поняття як нейропластичність. У нас нейронні зв’язки протягом восьми тижнів активно оновлюються. Якщо вони не дуже сильні (ми не часто думаємо про той чи інший товар чи послугу), то цей зв'язок руйнується і ми швидко забуваємо; він стає неактивний і його треба активізувати. Тому треба раз у всім тижнів про себе нагадувати.

Цифровий маркетинг конкурент для традиційних ЗМІ. Нещодавно Амазон викупив за рекордну суму рекламний час на одному з Британських телеканалів. Чому найбільший інтернет-гігант вдався до такого  парадоксального маркетингового кроку?

Правильно зробив. Цифра хоч і росте активно, але все одно основним медіумом  для споживання у цілому світі поки що залишається телевізор. Так, я представник цифрового маркетингу, але  мушу визнавати і визнаю це з радістю, а особливо в Україні: телереклама коштує недорого і охоплення в неї значно більше. Відповідно для багатьох сегментів бізнесу телевізор - найбільш правильний вибір, щоб витрачати гроші. Цифра цікавіша тим, що вона краще міряється, її краще відстежити і відслідкувати. В цьому сенсі легше прийняти рішення на її користь, ніж на користь телевізора. Бо як тільки ви запустили і потратили сто гривень, то ви зразу можете бачити, що ви за ці сто гривень отримали. В телевізорі, на жаль, так не можна: потратити сто гривень  і подивитися, що з того вийде. Нічого не вийде. Для телебачення треба робити великі інвестиції, щоб був результат, а в цифрі можна робити маленькі кроки  і дивитися, що воно дає. Але телевізор часом впливовіший і більш охоплений аудиторією, ніж цифрові канали. В найближчій перспективі я не бачу загрози традиційним ЗМІ - більшою мірою телебаченню. Я перший зараз кажу: немає такого поняття як цифровий маркетинг, є просто маркетинг  і цифрові канали.Є однакові закони і принципи.  Але комбінація цифри і онлайну  приносить хороший результат.

Окрім роботи в галузі цифрових маркетингових комунікацій, ви проводите різні тренінги та викладаєте вКиєво-Могилянській Бізнес-Школі. Яку ключову думку ви прагнете донести вашим слухачам?

Основна думка   полягає  в тому, що маркетинг   у сучасному світі має стати основною функцією бізнесу. Бо в нас він з’явився приблизно в 90-х рр.,  тоді,  коли був надмір попиту відносно пропозиції. В той час пропозиції майже не було. Коли ми вийшли з ситуації дефіциту (в радянські часи), то ринок треба було наситити. Тому бізнеси 90-х легко розвивалися ,бо було багато попиту. У 2000-х ця ситуація почала мінятися, а зараз це взагалі кардинальнозмінилося. Коли у вас надлишок пропозиції відносно попиту, і люди не дуже хочуть купувати, то треба формувати це бажання.А щоб його формувати,  не достатньо робити просто продукт. Бо продукт чи сервіс самі по собі нікому не потрібні. Їх треба перетворювати у цінність  і доносити її до клієнта. А це функція маркетингу,   і він  має стати основним бізнес-рушієм  і основною його функцією. Так сталося історично, що  в нас бізнес в основному з виробничою функцією або фінансовою, не з маркетинговою. Але якщо на це не звернути увагу, то бізнес буде втрачати долю ринку.

Також важливо донести, що раніше маркетинг був теоретичною наукою, яка висуває якісь теорії. Але правильних експериментів на їх підтвердження у нас небуло, бувпросто набір фактів. Це була небезпечна стежинка. Зараз вже є професори, такі,  як той же Байрон Шарп, яким платять найбільші корпорації світу за дослідження  у галузі маркетингу. Він починає виводити майже фізичні закони  у цій сфері, і це серйозне нове знання, яке я хочу донести всім.

Найперше, на чому економлять представники бізнесу у кризовий період, це якраз  видатки на рекламу та маркетинг. Як вам вдалося переконати ваших клієнтів у протилежному?

Це типова помилка. Коли  у вас є проблеми з продажами і ви не можете продати свій продукт, то скорочувати маркетингові видатки – це все одно, як перекрити кран з водою, коли хочеться пити. Маркетинг - це не витрати, а якраз інвестиції, щоб потім люди до вас приходили, бо інакше не прийдуть. Звідки вони мають взятися?Це логіка  старого періоду, коли був ще радикально сформований попит, коли його було більше, ніж пропозиції. І реклама була, як таке "треба-не треба». Так думають люди, які просто не розуміються на базових принципах економіки, навіть не маркетингу. Звідки береться попит?  Пропозиції багато, і не тільки  у Франківську. Багато людей замовляють товари навіть  у Китаї через «Аліекспрес». І скоро послуги будуть замовляти глобально. Якщо вашого бренду немає  в голові покупця, то покупці знайдуть йому заміну дуже швидко. Байрон Шарп, наприклад, рекомендує тратити 5% від обороту компанії  завирахуванням затрат на третіх осіб. Це серйозний кусок бюджету для компанії, і тільки тоді це буде системна робота з попитом. Всі інші спалахи - «дурна робота» - можна потратити гроші і не отримати результат.

Останнє запитання: які ви рекомендуєте Топ-3 маркетингові дії для створення попиту?

Перше - це ціннісна пропозиція.

Друге - малювати так званий «customerexperiencedesign» - звучить досить трендово, але це опис досвіду споживача з компанією на усіх точках руху. Починаючи від того моменту, коли споживач не знає, потім купує, користується продуктом чи послугою. Описувати  і документувати,  як він взаємодіє, де його можуть втрачати і як визначати, чи втрачається клієнт. Часто бізнеси не бачать, що є відтік аудиторії, і в якомусь місці дуже значний. Не бачать, а там втрачають 90% бізнесу. Потік клієнтів вже зменшується. 

Ну і третє - треба формувати бренд.

Це не нові речі в маркетингу:  їх знали 20-30 років тому, просто зараз вони актуальні, як ніколи.

 

Мар’яна ЦИМБАЛЮК
26.06.2019 11:55
Сушені гриби компанії «Боровик» можна спробувати у популярних продуктах ТМ «Мівіна», «Ролтон», «Комо». Підприємство розташоване у маленькому містечку Борислав, що на Львівщині і вже встигло підкорити споживачів з усієї країни. Їхня продукція - це свіжі вагові, сушені, фасовані та консервовані шампіньйони, білі гриби, лисички, опеньки, рижики та інші.
14.06.2019 21:50
У 1991 році це підприємство виробляло на замовлення підошви до взуття. А зараз компанія реалізує готове модельне взуття в Україні та експортує його на ринки ЄС. В інтерв’ю власник і директор PROGRESS SERVICE Павло ФЕДЮК розповідає, що секрет такого успіху полягає у простих речах – вмінні адаптуватися до світових трендів і постійно навчатися, щоб оперативно втілювати знання в розвиток компанії.
24.05.2019 13:36
Представляємо вам історію успіху фермерського господарства «Агротем», розташованого в селі Селисько на Львівщині. Їхня продукція – це тверді сири преміум-класу, домашні йогурти, молоко, масло, яку підприємство реалізує в торгових мережах під брендом «Джерсей». І з кожним роком ця продукція впевнено підкорює споживачів з усієї країни.
09.09.2019 15:22
Ферма «Зелений Яр» (село Микуличин) Головна спеціалізація ферми – це виробництво козиного сиру, молока та проведення екскурсій. Господарство Василя Яремчука знаходиться у селі Микуличин, Ферма на полонині Горган.
24.01.2019 12:56
2018 рік став роком запуску першого в Івано-Франківську інноваційного центру
18.01.2019 15:19
Автор легендарних пісень Едіт Піаф французький композитор з Прикарпаття. Натан Гланцберг народився 12 жовтня 1910 року в місті Рогатин, що знаходився тоді у складі Австро-Угорської імперії, в єврейській родині дрібного торговця Шмуеля Гланцберга. У 1911 році сім'я емігрувала до Німеччини, в місто Вюрцбург в Баварії. Відразу ж після переїзду Натана стали називати Норбер.
08.09.2019 14:06
Надвірнянщина – розвинений нафтопромисловий район, тому не дивно, що в районному центрі місті Надвірній міський стадіон називається «Нафтовик», найвідоміший монумент міста, хоч і має назву «Фантомас»,усе ж поставлений до 100-річчя надвірнянської нафтопромисловості, навіть День міста місцеві жителі святкують у День нафтовика. Журналіст журналу «Мега» Уляна Гаврилюк дослідила, як видобуток нафти впродовж декількох століть впливав на розвиток регіону та чому нафтопереробка до цього часу залишається стратегічним напрямком розвитку Надвірнянщини.
29.07.2019 13:32
Коли понад сто років тому в Карпатах будували залізницю, це був унікальний та амбітний інженерний проект. Дослідники з Закарпаття Микола Ткач і Микола Волощук розповідають неймовірну історію цього будівництва.
27.05.2019 16:06
Україна − пріоритетний партнер Європейського Союзу, якого ЄС підтримує через такі інструменти: бюджетна підтримка, технічна допомога, механізми змішаного фінансування для залучення інвестицій, гуманітарна і макрофінансова допомога. Щороку ЄС виділяє додаткові 200 млн євро нових грантових коштів.