Читайте нас в соціальних мережах

MEGA06.05.2019 16:02
Подивитися під незвичним кутом на особливості національного підприємництва ексклюзивно для МЕГА вирішила наш постійний бізнес-експерт, провідний бізнес-тренер Західної України, автор книги-бестселера про переговори “Почніть говорити “НІ”, гість топових теле- та радіопроектів Людмила Калабуха.


14.02.2019 14:37
Коли на тренінгах я питаю зал, якщо ви реально “накосячили” і всі претензії ваших клієнтів обґрунтовані, чи треба вибачатися? Починаються палкі баталії. Людям неймовірно складно визнати свою провину і ще складніше за це вибачитися.
14.02.2019 14:33
Фільм: Дуель братів. Історія Adidas і Puma (2016). Сюжет: на початку XX століття брати Адольф та Рудольф Дасслери заснували невелику взуттєву фабрику в баварському місті Херцогенаурах; фанатична сфокусованість на мрії Аді і здібності до комерції Руді допомогли зробити з неї успішне підприємство, однак з часом розбіжності у підходах до ведення бізнесу та особисті непорозуміння привели до поділу на дві ворогуючі компанії, Adidas і Puma.
23.05.2019 13:29
Історія успіху компанії «Bravo collection» та її власниці з Надвірної Надії Бремнер. В інтерв’ю жінка розповідає, як їй вдається вести бізнес в індустрії моди і чому жінки Сінгапуру готові купляти український одяг.
10.05.2019 18:22
Голова Асоціації готельєрів та садиб Яремчанщини Тарас Тустанівський про причини та наслідки невдалого зимового сезону і чому ця невдача принесе більше користі бізнесменам, ніж черговий успіх.
07.02.2019 17:43
Щороку Яремчанський край відвідують мільйони туристів, кожен зі своїм уявленням про ідеальний відпочинок. Комфорт, європейські стандарти, унікальний дизайн, автентика, смачна українська кухня – тут кожен знаходить щось на свій смак. Наш випусковий редактор сайту Уляна Гаврилюк на власному досвіді переконалася, в яких готелях туристи можуть сповна відчути всю красу та самобутність гуцульської культури.


Правда про бізнес по-українськи. 10 чеснот національного бізнес-характеру

Експерти з неможливого. Вони роблять бізнес не  за підручниками і часто не за законом. Роблять у країні, де не знаєш, що буде завтра, а корупція та влада одночасно і помічники, і вороги. Кидали, здирники  та бариги – як тільки не сварять українських підприємців!

Подивитися під незвичним кутом на особливості національного підприємництва ексклюзивно для МЕГА вирішила наш постійний бізнес-експерт, провідний бізнес-тренер Західної України, автор книги-бестселера про переговори “Почніть говорити “НІ”, гість топових теле- та радіопроектів  Людмила Калабуха.

От хто тільки не нарікав на те, як українці ведуть бізнес:

-  агресивно, ніби останній раз,

-  хочуть заробити “всі гроші”, через що страждає якість,

-  "кидають" партнерів/підрядників/персонал/клієнтів на гроші,

-  порушують усі можливі норми та закони,

- "цвіте і пахне" корупція на всіх рівнях і будь-яке питання треба “порєшать” за гроші чи “відкат”.

Та я напишу про те, які чесноти є в українських підприємців. Те, про що якось всі забувають у потоках обурення у ЗМІ, в соцмережах та на наших кухнях.

А ми ж хороші! Ми ж такі хороші! Нам реально є, чим пишатися!

10 чеснот українських підприємців:

 1. Лідери у грі без правил

В Україні не працюють класичні бізнесові схеми. Тут  усе випробовується дослідним шляхом в умовах, які у жодному підручнику не опишуть. Ну не працює в нас те, чого вчать на курсах MBA. Або з точністю до навпаки. Підприємці все досліджують на практиці шляхом проб та помилок, набивають власні гулі, досліджують чужі та слухають свою інтуїцію.

Так, ми живемо у країні, де будь-які прогнози викликають сміх.

Якщо в Європі та США є бізнес,  який працює десятиліттями та навіть століттями, в Україні, на жаль, така ситуація неможлива. Ми живемо в абсолютно непередбачуваній країні, де ти не можеш щось 100% запланувати і бути впевненим, що все відбудеться саме так. Наче по мінному полю ходимо. Є в цьому певний шарм, адреналін, азарт. Тільки це виснажує. А коли пишемо бізнес-плани із виходом на точку рентабельності через 10-30-50 років, то самі сміємося!

Тут дожити б!

І якщо вже ми якось призвичаїлися ловити рибку в мутній воді, у цій грі знову змінюються правила! До нас заходять інвестори, ми зі своїми товарами йдемо в Європу. І методи, які ми народили потом і кров’ю для виживання в сучасних реаліях, на ходу треба підлаштовувати під європейські. Та ще й так, щоб нічого не завалилося!

 1. Гуру нетворкінгу

Перш ніж починати будь-яку  справу чи розрулювати проблему, наша людина телефонує до знайомих і питає: "А хто у нас є там-то і там-то?"

Ми звикли жити однією комунальною квартирою і як би хто з ким не сварився, допомагаємо один одному. Нетворкінг на всіх рівнях – однозначно наш великий плюс. Ми чітко знаємо, кому подзвонити і кого  спитати. Навіть 70-річна пані Ганя-прибиральниця має свата/кума/брата/сусіда сусідів, які здадуть усі явки та паролі корисних людей, яких знають вони та їхні знайомі знайомих. І серйозні підприємці також не лінуються зробити пару-трійку дзвінків. Тому що знають, наступного разу допомога знадобиться  їм та їхнім друзям.

Інколи  українці дійсно дружній народ . Ще не було випадку, щоб  мені або моїм клієнтам не допомогли вирішити будь-яке, я  повторюю, будь-яке питання, люди з різних міст та навіть країн, які щось або когось знають.

Світом керує базовий механізм обміну. І саме корисні зв’язки для успішного ведення бізнесу в Україні – основа основ.

Часто-густо іноземні книжки про нетворкінг нас просто веселять. Ми про це можемо самі написати романи-блокбастери.

 1. Не боїмося помилки

От не боїмося. І живемо за принципом: “Вийде – клас, не вийде - ну так що ж, інше замучу. З ким не буває, не кінець світу”,  - хоча інколи втрачається  все, від останньої копійки до репутації.

Ми кидаємося в нові проекти, віримо у свою удачу. І події розвиваються  двома шляхами: або люди отримують дуже дорогий досвід і посвяту в сучасних лицарів ордену підприємців, або йдуть у наймані працівники. І це зовсім не трагедія. Це вибір, коли нарешті хочеться спокою та стабільності.

 1. Приборкуємо стрес

Так, ми дуже стресостійкі: працюємо під час війни, під час шалених коливань курсу валюти, під час значних безперервних змін у законодавстві. Ми швидко адаптовуємося, шукаємо ходи-виходи,  навіть коли їх зовсім нема, розширюємося, беремо нових працівників.

Під час подорожі Японією мене дуже вразив один із найвищих

 у світі відсоток самогубств у цій дуже багатій і безпечній країні. Люди не витримують стресу. Причина – робота. В Україні серед підприємців  відсоток самогубств мінімальний. Більшість випадків – особисті проблеми, а не невдачі у бізнесі.

 1. Експерти з неможливого

Ті, хто працював в іноземних компаніях і в нас, в один голос дивуються тепличності західних підприємців: у них опускаються руки перед банальними труднощами, різницею в законодавстві чи менталітеті. Наприклад, німці часто відмовляються від французького ринку, тому що  їм це видається ну дуже складним. Для українських компаній це в десятки разів складніше, та ми приймаємо будь-які виклики і, зціпивши зуби, попри всі перепони йдемо до мети.

 1. Вічні студенти

Ми завзято і постійно вчимося. Ми охочі до нового: різноманітні тренінги, онлайн та офлайн-курси, програми, лекції. Самі своїми кровними це все оплачуємо. І персонал свій навчаємо. Запрошуємо бізнес-тренерів та бізнес-консультантів, читаємо бізнес-літературу. Ми тестуємо на своєму бізнесі все, чого навчилися, особливо інтернет-маркетинг. Багато хто тільки після 40 років уперше навчився кнопки натискати і стосунки зі сучасними технологіями в людей складні. Та все одно ми гриземо граніт сучасних технологій і вони дають проривний результат. Також дуже популярний саморозвиток.

 1. Трудоголіки

"Робота не вовк - у ліс не втече"  – це не про нас.

Ми готові працювати постійно. З пристрастю. Вкладати у свою справу всі свої ресурси – час, гроші, нерви. Принести в жертву навіть здоров’я та особисте життя. Якщо це наш бізнес, ми не можемо працювати з 10.00 до 18.00, а на вихідні вимикати телефон. Хоча давно треба навчитися. Ми живемо своєю справою. Можемо вийти на роботу у вихідний або лишитися понаднормово, тільки щоб допомогти клієнту вирішити його питання. Це важливо для нього, а значить, і для нас.

 1. Ідеалісти, що вірять у людей

Дотепер  ми починаємо бізнес із друзями. Беремо на роботу дітей своїх знайомих, бо ті попросили. Терпимо непутящих працівників, бо віримо, що це хороші хлопчики/дівчатка, а ще в них хворі батьки. Десять разів даємо людям другий шанс, а вони далі косячать, підводять і роблять нам збитки.  Досі в нас на першому місці симпатія, ностальгічні спогади дитинства, надумані зобов’язання та хибне почуття провини, а не цифри, розрахунки та ділові принципи.

 1. Виживаємо серед тролів

Україна – країна тролів та хейтерів.

Ніде у світі немає такого агресивного онлайн-середовища, як в Україні.

Мої друзі мають мережу ресторанів у Польщі, і за 8 років жодна людина не написала відкрито про своє незадоволення. Якщо були якісь претензії, то люди писали на і-мейл, і це було в дуже толерантній формі зі словами “прошу-перепрошую”. У нас же якась нова національна античеснота:

 • написати відкрито негативний відгук, навіть особливо не розібравшись, чи дійсно цьому бізнесу чи бренду пишеш,
 • вліпити “одиницю” в "Гуглі" чи на бізнес-сторінці у "Фейсбуці",
 • спаплюжити чиєсь добре ім’я, добити лежачого,
 • обгадити того, хто тільки вирвався в лідери або намагається зі всіх сил це зробити, злими, часто-густо нецензурними словами,
 • зробити це анонімно, ховаючись за закритими акаунтами в "Інстаграмі" або за аватарками з котиками у "Фейсбуці".

Тролі кайфують від того, як паплюжать  чиюсь репутацію і добре ім’я та насолоджуються своєю примарною владою над чужим життям та бізнесом.

А ми що?

Попереживали, зібрали з вірних клієнтів позитивний фідбек, накрили  негативні відгуки позитивними, випили "по рюмашці" і далі працюємо.

Я досліджувала це питання - в Україні майже немає бізнесу з високою репутаційною чутливістю до негативних відгуків. Собаки гавкають, караван іде – так і живемо!

 1. Патріоти

Коли мені зі всіх боків кажуть, що я втрачаю величезний ринок, тому що пишу та виступаю виключно українською, я відповідаю – це моя принципова позиція. І все у мене добре. Мій україномовний сайт  www.kalabukha.com.ua без реклами і просування відвідують десятки тисяч людей із 50 країн. І з клієнтами все добре.

І я така не одна.

Україна стрімко входить  у моду.  Про українські продукти від с/г продукції, хенд-мейду, одягу до книг, музики та програмного забезпечення починають активно говорити у світі. Робити українське модно і престижно.

А що може бути краще? Коли ти на своїй землі у своєму домі для своїх людей робиш бізнес - це дає опору і крила.

Коли створюєш якісний продукт, що подобається людям. Коли це приносить тобі радість та гроші.

Ось такі ми, українські підприємці. Експерти з неможливого, люди, які попри все вірять у свою країну, в себе та свою справу.

Люди, які можуть усе.

Щиро вдячна за ідеї під час  написання статті моїм друзям-підприємцям:

Яні Адамик - керівнику найбільшого 5-поверхового ресторану в Україні «36По», бренд-менеджеру, співвласнику маркетингового агентства «Автор» та мережі ресторанів у Польщі.  Львів.

Анні Роднєнковій – власниці компанії "Вілла Ванілла", імпортеру меблів для  сфери гостинності. Київ.

Віктору Стиничу – мандрівнику, автору блогу і тревел-школи  “Подорожуй”, організатору тревел-зустрічей і бізнес-сніданків. Ужгород.

Олександру Ратинському - власнику дистриб’юторської компанії "Омега Логістик", співвласнику торгової марки Foodmarket. Запоріжжя.

 


26.06.2019 11:55
Сушені гриби компанії «Боровик» можна спробувати у популярних продуктах ТМ «Мівіна», «Ролтон», «Комо». Підприємство розташоване у маленькому містечку Борислав, що на Львівщині і вже встигло підкорити споживачів з усієї країни. Їхня продукція - це свіжі вагові, сушені, фасовані та консервовані шампіньйони, білі гриби, лисички, опеньки, рижики та інші.
14.06.2019 21:50
У 1991 році це підприємство виробляло на замовлення підошви до взуття. А зараз компанія реалізує готове модельне взуття в Україні та експортує його на ринки ЄС. В інтерв’ю власник і директор PROGRESS SERVICE Павло ФЕДЮК розповідає, що секрет такого успіху полягає у простих речах – вмінні адаптуватися до світових трендів і постійно навчатися, щоб оперативно втілювати знання в розвиток компанії.
24.05.2019 13:36
Представляємо вам історію успіху фермерського господарства «Агротем», розташованого в селі Селисько на Львівщині. Їхня продукція – це тверді сири преміум-класу, домашні йогурти, молоко, масло, яку підприємство реалізує в торгових мережах під брендом «Джерсей». І з кожним роком ця продукція впевнено підкорює споживачів з усієї країни.
24.01.2019 12:56
2018 рік став роком запуску першого в Івано-Франківську інноваційного центру
18.01.2019 15:19
Автор легендарних пісень Едіт Піаф французький композитор з Прикарпаття. Натан Гланцберг народився 12 жовтня 1910 року в місті Рогатин, що знаходився тоді у складі Австро-Угорської імперії, в єврейській родині дрібного торговця Шмуеля Гланцберга. У 1911 році сім'я емігрувала до Німеччини, в місто Вюрцбург в Баварії. Відразу ж після переїзду Натана стали називати Норбер.
14.01.2019 14:14
Британський політик, Член британського парламенту радник прем'єр-міністра Маргарет Тетчер український діаспорний діяч бізнесмен, меценат. Народився в селі Антонівка (Тлумацький район, Івано-Франківська область).
27.05.2019 16:06
Україна − пріоритетний партнер Європейського Союзу, якого ЄС підтримує через такі інструменти: бюджетна підтримка, технічна допомога, механізми змішаного фінансування для залучення інвестицій, гуманітарна і макрофінансова допомога. Щороку ЄС виділяє додаткові 200 млн євро нових грантових коштів.
23.05.2019 17:46
23.05.2019 11:26
7 лютого вводиться в дію Закон України про «Про валюту і валютні операції», що має на меті подальшу лібералізацію валютних відносин. Бізнес-спільнота позитивно оцінює зміни і очікує коли нові правила запрацюють в повній мірі.