Читайте нас в соціальних мережах

MEGA25.07.2019 16:01
В чому їх відмінність від поколінь X,Y,Z? Як їм продавати і з ними домовлятися? Яка у них місія і як вони сприймають цей світ? На ці питання дає відповіді наша постійна авторка – провіднабізнес-тренерка Західної України, постійна гостя топових теле- та радіопроектів, експертка національних ЗМІ та письменниця, авторка книги-бестселера з переговорів “Почніть говорити “НІ”Людмила Калабуха.


06.05.2019 16:02
Подивитися під незвичним кутом на особливості національного підприємництва ексклюзивно для МЕГА вирішила наш постійний бізнес-експерт, провідний бізнес-тренер Західної України, автор книги-бестселера про переговори “Почніть говорити “НІ”, гість топових теле- та радіопроектів Людмила Калабуха.
14.02.2019 14:37
Коли на тренінгах я питаю зал, якщо ви реально “накосячили” і всі претензії ваших клієнтів обґрунтовані, чи треба вибачатися? Починаються палкі баталії. Людям неймовірно складно визнати свою провину і ще складніше за це вибачитися.
23.05.2019 13:29
Історія успіху компанії «Bravo collection» та її власниці з Надвірної Надії Бремнер. В інтерв’ю жінка розповідає, як їй вдається вести бізнес в індустрії моди і чому жінки Сінгапуру готові купляти український одяг.
10.05.2019 18:22
Голова Асоціації готельєрів та садиб Яремчанщини Тарас Тустанівський про причини та наслідки невдалого зимового сезону і чому ця невдача принесе більше користі бізнесменам, ніж черговий успіх.
07.02.2019 17:43
Щороку Яремчанський край відвідують мільйони туристів, кожен зі своїм уявленням про ідеальний відпочинок. Комфорт, європейські стандарти, унікальний дизайн, автентика, смачна українська кухня – тут кожен знаходить щось на свій смак. Наш випусковий редактор сайту Уляна Гаврилюк на власному досвіді переконалася, в яких готелях туристи можуть сповна відчути всю красу та самобутність гуцульської культури.
Як залучити вигідні кредитні кошти та створити успішне фермерське господарство завдяки програмам Європейського Союзу

Як залучити вигідні кредитні кошти та створити успішне фермерське господарство завдяки програмам Європейського Союзу

Представляємо вам  історію успіху фермерського господарства «Агротем», розташованого в селі Селисько на Львівщині. Їхня продукція – це тверді сири преміум-класу, домашні йогурти, молоко, масло,  яку підприємство реалізує в торгових мережах під брендом «Джерсей». І з кожним роком ця продукція  впевнено підкорює споживачів з усієї країни.

За цим успіхом стоїть наполеглива праця, непереборне бажання розвивати свою справу та шукати нові можливості. Одним з інструментів розбудови власної справи є залучення кредитних коштів.  Так, наприклад, в Україні працює ініціатива EU4Business. Вона спрямована, зокрема, на надання доступу до фінансування для малих і середніх підприємств в Україні. У ній беруть участь вісім українських банків, які у межах партнерства з міжнародними організаціями виділяють представникам МСБ пільгове кредитування - частину тіла кредиту або процентної ставки компенсують європейські партнери проекту.

Наша героїня і співвласниця компанії «Агротем» Анна Тимчишин розповіла про свій бізнес-досвід і про те, як вона залучила 1 мільйон гривень кредитних коштів  для розвитку справи свого життя.

Анно, розкажіть, як так сталося, що ви з чоловіком, працюючи у високооплачуваній ІТ-галузі, все покинули і почали займатися сільським господарством, та ще й залучили в цей бізнес всю сім’ю?

Ми  працювали в  ІТ і були досить заможними людьми. Водночас мій чоловік Олег обожнював роботу в селі на фермі. Його родина - і батько,  і дідусь - усе життя віддала роботі в колгоспі. Любов до землі, тваринництва передалася, мабуть, по лінії ДНК (сміється). Ставитись  з повагою та любов’ю до землі чоловік навчив мене та дітей. Колись у нас була можливість виїхати на  постійне місце проживання у будь-яку країну світу, але ми твердо вирішили  залишитися в Україні і працювати тут.

Друзям, які живуть за кордоном, я кажу повертатися та застосовувати тут отримані знання, розвивати країну. Ось, наприклад, наші діти – 2 сини - отримали освіту в аграрному секторі і радо працюють у сімейному бізнесі. Син Олег їздив у Данію запозичувати досвід. Після його повернення ми розширили фермерське господарство та завели овечок. Максим більше працює на полі і знає все про розвиток рослинництва. Ми розпочали родинну справу, розвиваємо її та виходимо на новий  рівень.

Які потужності вашого підприємства? Які продукти ви пропонуєте споживачам?

Фермерське господарство «Агротем» засноване у 2014 році.

Наші потужності – це 250 га землі, на якій ми займаємся рослинництвом, вирощуємо олійні культури: кукурудзу, ріпак та сою.  Це наш перший напрямок діяльності. До речі, покупцем  рослин є підприємство «Оліяр», яке займається виробництвом та експортом олії. Другий напрямок– це тваринництво: зараз у нас є 150 корів та 69 овечок. Усі корови на нашій фермі ірландської джерсейської породи. Порівнюючи з іншими породами, молоко цієї породи жирніше -  має вміст 5-6 % жирності та 3,8 % білка. Воно ідеально підходить для виробництва сиру. Третій напрямок: переробка молока. Середня добова норма  молока від однієї корови становить 20 літрів, від однієї вівці - 4 літри.

Усе молоко, а це 1 тонна 400 літрів, ми переробляємо: ми варимо майже всі види твердих сирів (такі як брі, гауда, моцарелла, сулугуні, сири з пліснявою та ін.).Частину молока ми реалізуємо «на розлив». Покупцями нашого молока є відома в Україні компанія «Галичина». Ще ми виготовляємо домашній сир і маємо налагоджену лінію виробництва йогуртів із фруктовими наповнювачами. Потужності підприємства не встигають задовільняти купівельні бажання і  потреби клієнтів. Сироварню «Джерсей» ми заснували разом з подругою Вікторією Книш. Це її напрямок роботи. Тверді сири в нас замовляють з усієї України. Продукцію радо представляємо на різноманітних спеціалізованих конкурсах та гастро-фестивалях.

Де реалізуєте продукцію під брендом «Джерсей»?

Усю продукцію ми реалізуємо в торговій мережі «Сирні мандри». Маємо власний магазин на продуктовому оптовому ринку у Львові ( «Верхній Шувар»).Частково продукцію можна придбати в мережі «СІЛЬПО» у Львові.

Чи плануєте вихід на зовнішні ринки? Як впроваджуєте європейські вимоги в сільському господарстві?

Наразі про експорт продукції на міжнародні ринки говорити рано. Ми сконцентрували всі сили і ресурси на внутрішньому ринку Львівської області.

Ви мені розповідали, що в людей склався стереотип, що бізнес у галузі тваринництва в Україні - це дуже важка, нецікава і малоприбуткова справа. Чому ви вважаєте, що бізнес в агросекторі- це перспективно?

Україна – це аграрна держава. Економічну та фінансову стабільність якраз забезпечує аграрний сектор. Україна може експортувати як сировину , так і готову продукцію – тобто товари з доданою вартістю. Для цього створені всі передумови: кадровий потенціал, сировинна база та вигідне місце розташування. Щоб  будь-який бізнес був прибутковим, необхідно викладатися повністю.  Ми працюємо багато і наполегливо, практично цілодобово (посміхається). Кожного року всією сім’єю аналізуємо досягнення та втрати компанії, складаємо плани на наступний рік.  Я думаю, секрет успіху у плануванні. Ми пропагуємо здорове харчування: продукти без вмісту стабілізаторів, барвників. На початку нашої діяльності ми реалізовували тільки молоко на розлив, вершки, масло. Побачили, що великою популярністю користуються продукти харчування крафтового виробництва і розширили виробничу лінійку.

Для розширення виробництва ви залучили кредитні кошти. Ви знали, до якого саме банку звертатись?

Минулого року ми залучили  1 млн грн у банку «Львів». Нам ніхто не рекомендував кредитну лінію. Доля сама звела з  потрібними людьми, які  пізніше  стали нашими помічниками.  Так, у 2018 році  на міжнародному форумі для аграріїв  випадково  познайомилися з представниками банку «Львів», які нам запропонували співпрацю.

Розкажіть про процес отримання кредиту? Які особливості та умови  співпраці з банком «Львів»?

Представники банку приїхали до нашого  господарства. Ми разом рахували всі ризики і підібрали індивідуальну програму кредитування. Німецько-Український фонд, з яким співпрацює банк «Львів», прокредитував бізнес під дуже лояльні відсотки. Схема погашення кредиту адаптована під специфіку виробництва: щомісячно ми сплачуємо нараховані проценти, а тіло кредиту оплачуватимемо після збору урожаю. Дуже вигідні умови для аграріїв, які стали можливими завдяки ініціативі Європейського Союзу EU4Business.

Врізка: Щоб наші підприємці змогли отримати вигідний кредит, ЄС  укладає контракти з Європейським банком реконструкції та розвитку  і Німецько-Українським фондом. Ці фінансові інституції для реалізації програм з підтримки малого та середнього бізнесу  укладають контракти вже з українськими банками. Саме вони - виконавча ланка для видачі доступних кредитів. Таким чином у країну надходить фінансування для бізнесу. Співпраця з ЄС дозволяє бізнесу отримати необхідні кошти для свого розвитку і прогресу.

 До нас нещодавно приїздили представники німецького уряду, щоб перевірити цільове використання кредитних коштів. І внаслідок цієї зустрічі  ми  спільно плануємо встановлювати на території ферми  сонячні батареї, вітрову електростанцію. Представники німецької сторони, крім фінансової підтримки, обіцяють надати консультаційну та технічну допомогу.

Як використали запозичені кошти?

Частину ми використали під оборотні потреби. Крім того, у межах кредитної лінії нам профінансували купівлю сільськогосподарської техніки: ми придбали плуг, розрихлювач ґрунту. Дуже потрібна техніка, яка допомагає економити витрати на паливо. На цю

Ви не боялися залучати кредитні ресурси, адже прибуток у сільському господарстві важко передбачити, бо залежить навіть від погодних умов?

Аграрії  отримують дуже мало інформації. Сподіваюсь,  що своїм прикладом надихну багато підприємців не боятися залучати кредитні ресурси, залучити фінансування від ЄС, Німецько-Українського фонду,  Європейського банку реконструкції та розвитку. Зараз діє дуже багато програм для розвитку бізнесу. Хто не ризикує- той не п’є шампанське. У мене працюють розумні молоді сини, ми все контролюємо і прораховуємо. Це ризиковано, але ризикувати потрібно! Я планую вдруге звернутися у банк «Львів» для отримання нової кредитної лінії.

Для яких цілей ви плануєте залучити кредитні кошти? Які у вас плани на майбутнє?

У нас дуже багато планів і багато речей, які потрібно придбати. Плануємо розширяти виробництво сирів, бо бачимо, що з кожним роком продукція користується все більшим попитом. Три роки ми не збільшуємо поголів’я дійних корів тому, що в нас просто немає місця. Плануємо завдяки кредиту зробити реконструкцію приміщення для тварин, збільшити поголів’я,  встановити ще один доїльний ряд. Зробивши необхідне капіталовкладення,  ми збільшимо об’єми виробництва молока. Власних коштів нам не вистачить. Ми  залучаємо кредитні.

Ми плануємо впровадити ще один напрямок діяльності – агротуризм. Плануємо на території ферми збудувати ресторан, де відвідувачі і туристи на власні очі зможуть побачити процес виробництва продукції, яку споживають.

Що порекомендуєте підприємцям, які вагаються: відкривати кредитну лінію чи ні? На які фактори варто зважати?

Насамперед  варто чітко  сформулювати те, на які цілі потрібні кошти. Решта вже справа за фахівцями. Спеціалісти банку рахують всі можливі ризики і  навіть такі дрібні  моменти, як вартість закупівлі насіння. Допомагають зважити всі «за» і «проти». У нас багато планів на майбутнє, без залучення кредитних ресурсів ми не зможемо реалізувати задумане.

Для розвитку власної справи потрібно шукати та використовувати різноманітні можливості та бути проактивними.

Мар'яна Цимбалюк
26.06.2019 11:55
Сушені гриби компанії «Боровик» можна спробувати у популярних продуктах ТМ «Мівіна», «Ролтон», «Комо». Підприємство розташоване у маленькому містечку Борислав, що на Львівщині і вже встигло підкорити споживачів з усієї країни. Їхня продукція - це свіжі вагові, сушені, фасовані та консервовані шампіньйони, білі гриби, лисички, опеньки, рижики та інші.
14.06.2019 21:50
У 1991 році це підприємство виробляло на замовлення підошви до взуття. А зараз компанія реалізує готове модельне взуття в Україні та експортує його на ринки ЄС. В інтерв’ю власник і директор PROGRESS SERVICE Павло ФЕДЮК розповідає, що секрет такого успіху полягає у простих речах – вмінні адаптуватися до світових трендів і постійно навчатися, щоб оперативно втілювати знання в розвиток компанії.
24.05.2019 13:36
Представляємо вам історію успіху фермерського господарства «Агротем», розташованого в селі Селисько на Львівщині. Їхня продукція – це тверді сири преміум-класу, домашні йогурти, молоко, масло, яку підприємство реалізує в торгових мережах під брендом «Джерсей». І з кожним роком ця продукція впевнено підкорює споживачів з усієї країни.
24.10.2019 12:33
Артур Бернс- американський економіст українського єврейського походження. Один із найвпливовіших фінансистів світу. Голова Федеральної резервної системи США, радник з економіки кількох американських президентів.
09.09.2019 15:22
Ферма «Зелений Яр» (село Микуличин) Головна спеціалізація ферми – це виробництво козиного сиру, молока та проведення екскурсій. Господарство Василя Яремчука знаходиться у селі Микуличин, Ферма на полонині Горган.
24.01.2019 12:56
2018 рік став роком запуску першого в Івано-Франківську інноваційного центру
08.09.2019 14:06
Надвірнянщина – розвинений нафтопромисловий район, тому не дивно, що в районному центрі місті Надвірній міський стадіон називається «Нафтовик», найвідоміший монумент міста, хоч і має назву «Фантомас»,усе ж поставлений до 100-річчя надвірнянської нафтопромисловості, навіть День міста місцеві жителі святкують у День нафтовика. Журналіст журналу «Мега» Уляна Гаврилюк дослідила, як видобуток нафти впродовж декількох століть впливав на розвиток регіону та чому нафтопереробка до цього часу залишається стратегічним напрямком розвитку Надвірнянщини.
29.07.2019 13:32
Коли понад сто років тому в Карпатах будували залізницю, це був унікальний та амбітний інженерний проект. Дослідники з Закарпаття Микола Ткач і Микола Волощук розповідають неймовірну історію цього будівництва.
27.05.2019 16:06
Україна − пріоритетний партнер Європейського Союзу, якого ЄС підтримує через такі інструменти: бюджетна підтримка, технічна допомога, механізми змішаного фінансування для залучення інвестицій, гуманітарна і макрофінансова допомога. Щороку ЄС виділяє додаткові 200 млн євро нових грантових коштів.