MEGA

15.01.2020 17:21
Галузь косметології розвивається семимильними кроками. Кожного року на ринку з’являються нові методи і препарати для збереження краси та молодості.


24.12.2019 16:32
Кожен власник готелю, який бажає, щоб його готель працював ефективно, а також бажає оптимізувати свій час та час своїх підлеглих, замислюється над використанням програмного забезпечення для готелю.
18.12.2019 19:37
Бути керівником – завдання не з легких. На багатьох обов’язки лідера справляють оманливе враження легкості та влади, але насправді все значно складніше. Слід пам’ятати, що кожен лідер, керівник пройшов тернистий шлях самовдосконалення, перш ніж досягти успіху. Ми поспілкувались з Ольгою Кукло- кандидатом психологічних наук, практикуючим психологом, співавтором та ведучою психологічної групи «Тепле коло»- та дізнались багато психологічних аспектів, які дозволяють краще зрозуміти шлях до лідерства і всі труднощі, які виникають по дорозі до успіху.
22.01.2020 13:39
На Youtube каналі бізнес-блогера Андрія Остапчука вийшла друга частина інтерв'ю з українським бізнесменом і політиком - Леонідом Черновецьким.
22.01.2020 13:20
На Youtube каналі бізнес-блогера Андрія Остапчука вийшла друга частина інтерв'ю з українським бізнесменом і політиком - Леонідом Черновецьким. У цьому випуску Леонід Михайлович розповів, як працював слідчим, про свій бізнес, який приносив у день 28 000 $, про ідеї створення ідея юридичної-консультаційного центру «Правекс» і як продав банк БЗА 750 млн. $ Перед кризою.
13.12.2019 16:06
Підприємець з Коломиї, засновник «Young business club» Андрій Остапчук розповідає, як йому вдалося створити компанію зі щорічним оборотом 600000 $.
Грибне місце: європейська якість українських грибних продуктів

Грибне місце: європейська якість українських грибних продуктів

Сушені гриби компанії «Боровик»  можна спробувати у популярних продуктах ТМ «Мівіна», «Ролтон», «Комо».

Підприємство розташоване у маленькому містечку Борислав, що на Львівщині і вже встигло підкорити споживачів з усієї країни. Їхня продукція - це свіжі вагові, сушені, фасовані та консервовані шампіньйони, білі гриби, лисички, опеньки, рижики та інші.

Власники  компанії вирішили не обмежуватися внутрішнім ринком  і поставили собі за мету підкорити європейського споживача високою якістю своєї продукції.  Фірма «Боровик» - перша  в Україні серед «грибних» підприємств отримала   і  запровадила систему якості і безпечності харчових продуктів - НАССР.  

Як підкорити Європейськиї ринок вітчизняній грибній продукції, яким вимогам необхідно відповідати та яких стандартів якості необхідно  дотримуватися  в інтерв’ю нам розповів  співзасновник компанії «Боровик»  МИРОН ТУРЧИН.

Пане Мироне, яка історія заснування компанії «Боровик»?

Історія дуже цікава. Вона пов’язана зі статтею у бізнес-журналі.Дотепер цю статтю тримаю в себе як реліквію!

А все почалось тоді, коли  я працював  директором банку «Аваль» у Дрогобичі. Одного разу я прочитав статтю про вирощування шампіньйонів  у своїй улюбленій рубриці «Бізнес під ключ». Я з дитинства люблю збирати гриби і вирішив своє хобі перетворити у підприємство. Ідеєю про грибний бізнес я поділився з рідним братом і в 2002 році  ми створили сімейну справу з вирощування шампіньйонів - компанію «Боровик». Перший цех ми придбали у Бориславі  та облаштували трикамерне приміщення  для вирощування грибів. Пізніше історія компанії розвивалася ще цікавіше - на одній із виставок у Львові я познайомився з почесним консулом Голландії.  Він запропонував нам послуги їхніх консультантів-експертів. До нас на виробництво приїхав голландець Йога Маленсінга. Згідно зі спеціальною програмою обміну голландська сторона оплачує  вартість консультацій, а ми оплачуємо проживання та харчування. Проаналізувавши протягом двох тижнів нашу роботу,  експерт зробив висновок, що ми сильно відстали від Голландії (сміється). Це влучне зауваження, адже досі ми не бачили, як вирощують гриби за кордоном і які основні принципи ведення грибного бізнесу. Голландець запросив нас до себе, возив нас на підприємства з вирощування грибів.  А я в той час працював  директором банку, тобто мислення було бізнесове,  я вже  тоді  оцінив, де ми та яке наше місце на світовому ринку. Голландці нас достатньо підштовхнули. Я зрозумів в якому напрямку ми маємо рухатися. Пізніше ми придбали ще одне приміщення, все необхідне обладнання  і дотепер розвиваємо наш сімейний бізнес та готуємося виходити на європейський ринок зі своєю продукцією.

Розкажіть про асортимент продукції, які потужності виробництва?

Щомісяця ми виготовляємо приблизно  100 тонн свіжих шампіньйонів. Основна позиція - свіжі вагові, сушені, фасовані та консервовані шампіньйони. Крім  шампіньйонів, ми  консервуємо та реалізуємо  білі гриби, лисички, опеньки, рижики. Потужності підприємства – це 16 цехів,  де ростуть гриби (5 тис. кв. м.  вирощувальної площі), консервний цех і  цех для сушіння грибів.

Серед ваших клієнтів відома міжнародна компанія «Нестле». Як вам вдалося налагодити співпрацю з ними? Хто ще є покупцями вашої продукції?

Компанія «Нестле» в нас купує сушені гриби. Ці гриби додають  у різноманітні соуси та продукцію під брендом «Мівіна». Компанія «Ролтон» використовує гриби у свої макаронних виробах.  У складі плавлених сирів «Комо» теж є наша продукція. Ще багато дрібних покупців з Одеси, Харкова, Дніпра, які спеціалізуються на виготовленні різноманітних спецій. Свіжі гриби в нас замовляють найбільші торгові мережі України:  "МЕТРО", "Сільпо", "Ашан", "Фуршет", "Арсен", "Рукавичка", "Львівхолод.

Секрету ніякого немає. Нас зацікавив такий напрям як реалізація сушених грибів. Я купив приправу «Мівіна» та «Ролтон», вивчив їх склад і відразу зателефонував на виробництво та запропонував свою продукцію і співпрацю. Все просто. Мене запросили в гості, продегустували нашу продукцію та  уклали договір.

Яка конкурентна особливість?

Чим ми кращі від інших? Я не люблю себе хвалити. Але ми перші в Україні серед «грибних» підприємств отримали і  запровадили систему якості і безпечності харчових продуктів - НАССР. Наша продукція  має сертифікат ІСУ 22000. На ринку виробників грибної продукції Західної України, крім нашої компанії, є компанія "РІО", продукція якої теж сертифікована згідно з європейськими вимогами якості.

ЄС має особливо жорсткі вимоги до продуктів харчування. Чи змінювали ви щось на підприємстві?

Коли ми розпочали підготовку до виходу на  європейський ринок, то запровадити систему НАССР нам допомогла французька фірма «Верітас». Одна з ключових європейських вимог – прозоре виробництво, яке дозволяє прослідкувати і попередити певні ризики, що можуть вплинути на якість харчового продукту та зашкодити споживачу.

Які можуть виникнути ризики? Що передбачає система НАССР? Які вимоги у європейців до грибної продукції з України загалом?

Це спеціально розроблена система, яка слідкує за гігієною вирощування /збору/викладкою грибів. Важливо, щоб у продукт не потрапляли сторонні предмети. Є вимоги до зовнішнього вигляду працівників (категорично заборонено одягати будь-які прикраси), кожен робітник зобов'язаний пройти медичний огляд. Є важливі побутові вимоги: повинні бути роздягальні, душові кабіни та окреме приміщення для кухні. Ми запровадили всі ці вимоги   на виробництві. Європейці вимагають якість. Наприклад, коли гриби висушуються, туди можуть  потрапити  маленькі шматки торфу.

Трапився у нас такий випадок:  під час сушки грибів на металевих решітках із харчової сталі, під час відгрузки у гриби потрапив кусочок металу цієї решітки. Клієнти, які замовили ці гриби,  були  з Харкова. Цей метал виявили металодетектором і продукцію повернули нам назад. Щоб більше таке не повторилося ні з нашими клієнтами, ні з клієнтами з Європи, ми придбали спеціальний пристрій, який виявляє метал у продукції.

Скільки часу і коштів вам потрібно було для отримання всіх необхідних сертифікатів якості?

Часу  знадобилося багато - фактично  два роки витратили на те, щоб сертифікуватися. Сама тільки підготовка до початку впровадження НАССР тривала рік: вивчення документів, підготовка працівників, лекції, навчання. Ну а щодо коштів, то час і затрати людських ресурсів - це теж гроші... Я не кажу, що ми ідеально цю систему впровадили в себе на виробництві. Але ми продовжуємо вдосконалюватися, бо розуміємо,  що сертифікати якості захищають кінцевого споживача, для якого ми і працюємо.

Продукція ТМ «Боровик» користується хорошим попитом в Україні, чому ви вирішили виходити на ринок ЄС?

Завдання кожного підприємства - формування прибутку.  На ринку ЄС рентабельність вища.  В Україні ми продаємо свою продукцію у гривні, а на  європейському ринку будемо -  у вільно конвертованій валюті.

Ви аналізували європейський ринок, яка країна є потенційним покупцем грибної продукції ТМ «Боровик»?

Потенційними покупцями сушених грибів  є країни, де сконцентровано багато заводів з виготовлення різноманітних  грибних приправ та спецій, супів та каш швидкого приготування. Я хочу продавати нашу продукцію в Німеччині - це велика індустріальна країна з величезною кількістю населення та  заводів. Зі свіжими грибами ми не плануємо виходити на ринки ЄС, тому що є проблемиз логістикою такоротким терміном зберігання свіжих грибів. Зі сушеною грибною продукцією простіше- термін зберігання два роки.

На якому зараз етапі ваш вихід на європейський ринок? Що вже зроблено? Маєте успішні результати? З ким наразі ведете переговори?

Можу з впевненістю сказати, що ми вже однією ногою  на європейському ринку. Ми співпрацюємо з міжнародною компанією «Нестле», яка має свої виробництва у Європі та Україні. Ми з ними домовилися: якщо з нашої сторони будуть виконані всі зобов'язання, запроваджені  європейські вимоги до виробництва та продукції, дотримані норми якості та терміни доставок, то  вони будуть нас рекомендувати іншим заводам "Нестле", але вже в Європі. Ми виконуємо всі умови. Є  дрібні нюанси, які нам треба доопрацювати. Сподіваюся,  що вже в наступному 2020 році ми зробимо  перші поставки сушених грибів на європейський ринок. Я з великим оптимізмом дивлюся на подальшу співпрацю з їхніми партнерами. Всі вимоги до якості ми виконали, терміни теж відпрацьовані.

І останнє запитання: який потенціал, на вашу думку, мають українські виробники грибної продукції на європейських ринках і чому?

Варто відмітити важливий фактор - це  культура споживання грибів на внутрішньому ринку. В Україні вона ще формується. Українці не звикли споживати гриби, продукт новий - лише 15 років на ринку. До цього споживали в основному лісові гриби, а не гриби, вирощені в тепличних умовах.

Зараз люди вже починають звикати до грибів, вирощених у тепличних умовах. В Європі цей процес відбувся набагато швидше і тому там культура споживання більш розвинута. Якщо проаналізувати споживання грибів на одиницю населення, то Європа, Америка, Австралія споживають грибів набагато більше, ніж українці.

Український ринок має величезний потенціал для розвитку і сміливо зможе конкурувати з підприємствами  Євросоюзу, бо споживацькі потреби з кожним роком будуть рости. . Вітчизняні гриби більш конкурентноспроможні, ніж європейські - наші гриби екологічно чистіші. Ми можемо виростити якісні гриби за меншу ціну, ніж це роблять європейці.

 

Текст: Мар’яна Цимбалюк

Фото: Андрій Соломка

 

 26.06.2019 11:55
Сушені гриби компанії «Боровик» можна спробувати у популярних продуктах ТМ «Мівіна», «Ролтон», «Комо». Підприємство розташоване у маленькому містечку Борислав, що на Львівщині і вже встигло підкорити споживачів з усієї країни. Їхня продукція - це свіжі вагові, сушені, фасовані та консервовані шампіньйони, білі гриби, лисички, опеньки, рижики та інші.
14.06.2019 21:50
У 1991 році це підприємство виробляло на замовлення підошви до взуття. А зараз компанія реалізує готове модельне взуття в Україні та експортує його на ринки ЄС. В інтерв’ю власник і директор PROGRESS SERVICE Павло ФЕДЮК розповідає, що секрет такого успіху полягає у простих речах – вмінні адаптуватися до світових трендів і постійно навчатися, щоб оперативно втілювати знання в розвиток компанії.
24.05.2019 13:36
Представляємо вам історію успіху фермерського господарства «Агротем», розташованого в селі Селисько на Львівщині. Їхня продукція – це тверді сири преміум-класу, домашні йогурти, молоко, масло, яку підприємство реалізує в торгових мережах під брендом «Джерсей». І з кожним роком ця продукція впевнено підкорює споживачів з усієї країни.
10.12.2019 18:22
Сім'я ресторанів «Лейбова гора» нещодавно представила свій новий заклад- чарочну «Артур Бернс», названу на честь відомого фінансиста США, емігранта з Івано-Франківська.
09.12.2019 13:03
Компанія «Юріта» протягом цілого року створює 600 тисяч іграшок. 80% реалізують на внутрішньому ринку, 20% - експортують.
24.10.2019 12:33
Артур Бернс- американський економіст українського єврейського походження. Один із найвпливовіших фінансистів світу. Голова Федеральної резервної системи США, радник з економіки кількох американських президентів.
15.01.2020 18:22
Надвірнянщина – розвинений нафтопромисловий район, тому не дивно, що в районному центрі місті Надвірній міський стадіон називається «Нафтовик», найвідоміший монумент міста, хоч і має назву «Фантомас»,усе ж поставлений до 100-річчя надвірнянської нафтопромисловості, навіть День міста місцеві жителі святкують у День нафтовика. Журналіст журналу «Мега» Уляна Гаврилюк дослідила, як видобуток нафти впродовж декількох століть впливав на розвиток регіону та чому нафтопереробка до цього часу залишається стратегічним напрямком розвитку Надвірнянщини.
29.07.2019 13:32
Коли понад сто років тому в Карпатах будували залізницю, це був унікальний та амбітний інженерний проект. Дослідники з Закарпаття Микола Ткач і Микола Волощук розповідають неймовірну історію цього будівництва.
27.05.2019 16:06
Україна − пріоритетний партнер Європейського Союзу, якого ЄС підтримує через такі інструменти: бюджетна підтримка, технічна допомога, механізми змішаного фінансування для залучення інвестицій, гуманітарна і макрофінансова допомога. Щороку ЄС виділяє додаткові 200 млн євро нових грантових коштів.