Читайте нас в соціальних мережах

MEGA25.07.2019 16:01
В чому їх відмінність від поколінь X,Y,Z? Як їм продавати і з ними домовлятися? Яка у них місія і як вони сприймають цей світ? На ці питання дає відповіді наша постійна авторка – провіднабізнес-тренерка Західної України, постійна гостя топових теле- та радіопроектів, експертка національних ЗМІ та письменниця, авторка книги-бестселера з переговорів “Почніть говорити “НІ”Людмила Калабуха.


06.05.2019 16:02
Подивитися під незвичним кутом на особливості національного підприємництва ексклюзивно для МЕГА вирішила наш постійний бізнес-експерт, провідний бізнес-тренер Західної України, автор книги-бестселера про переговори “Почніть говорити “НІ”, гість топових теле- та радіопроектів Людмила Калабуха.
14.02.2019 14:37
Коли на тренінгах я питаю зал, якщо ви реально “накосячили” і всі претензії ваших клієнтів обґрунтовані, чи треба вибачатися? Починаються палкі баталії. Людям неймовірно складно визнати свою провину і ще складніше за це вибачитися.
23.05.2019 13:29
Історія успіху компанії «Bravo collection» та її власниці з Надвірної Надії Бремнер. В інтерв’ю жінка розповідає, як їй вдається вести бізнес в індустрії моди і чому жінки Сінгапуру готові купляти український одяг.
10.05.2019 18:22
Голова Асоціації готельєрів та садиб Яремчанщини Тарас Тустанівський про причини та наслідки невдалого зимового сезону і чому ця невдача принесе більше користі бізнесменам, ніж черговий успіх.
07.02.2019 17:43
Щороку Яремчанський край відвідують мільйони туристів, кожен зі своїм уявленням про ідеальний відпочинок. Комфорт, європейські стандарти, унікальний дизайн, автентика, смачна українська кухня – тут кожен знаходить щось на свій смак. Наш випусковий редактор сайту Уляна Гаврилюк на власному досвіді переконалася, в яких готелях туристи можуть сповна відчути всю красу та самобутність гуцульської культури.


Чорне золото Надвірнянщини

Чорне золото Надвірнянщини

Надвірнянщина – розвинений нафтопромисловий район, тому не дивно, що в районному центрі місті Надвірній міський стадіон називається «Нафтовик», найвідоміший монумент міста, хоч і має назву «Фантомас»,усе ж поставлений до 100-річчя надвірнянської нафтопромисловості, навіть День міста місцеві жителі святкують у День нафтовика. Сировинна база регіону складається не просто з великої кількості корисних копалин паливно-енергетичного напрямку, надра  Надвірнянщини повні чорного золота. Журналіст журналу «Мега» Уляна Гаврилюк дослідила, як видобуток нафти впродовж декількох століть впливав на розвиток регіону та чому нафтопереробка до цього часу залишається стратегічним напрямком розвитку Надвірнянщини.

         Галицьке Баку

          Промисловий видобуток нафти на Надвірнянщині почався в 1771 році в селі Слобода-Рунгурська Коломийського району (сьогодні с. Слобода Печеніжинської ОТГ), що входить до Надвірнянського нафтопромислового району. Священик Ян Бадені у своїй книзі «Поміж слов'янами» описував Слободу-Рунгурську як галицьку Пенсильванію, галицьке Баку, кажучи: «Нафта била фонтаном, лилася потоками, здавалося (не всім, але багатьом), що так литися буде без перерви та кінця. Отже, навіщо збирати, навіщо економити, навіщо рахуватися з вимогами будь-якого раціонального господарювання: пливе золото, нехай відпливає».

          На жаль, Ян Бадені помилився, і цей галицький Клондайк був майже повністю вичерпаний до 1911 року. Незважаючи на це, від того часу і до сьогодні чорне золото пливе, рухаючи промислову ріку цілого району вперед.  А  будь-яке призупинення цього процесу відчутно вдаряє по економіці  Надвірнянщини. Але про це згодом.

          Пізніше почали добувати нафту колодязним способом  у селах Пасічній (60-ті роки XIX століття) і Битків (70-ті роки XIX століття). До 1899 року тривав так званий колодязний період розробки нафтових родовищ, тільки у 1897 році пробурили першу свердловину  механічним способом у селі Битків Надвірнянського району. Завдяки цьому вдалося отримати промисловий приплив нафти. Відомо, що ще за часів Австро-Угорщини у Биткові працювали англійська, французька і польська компанії, які на переробку до Надвірної привозили у бочках видобуту нафту, оскільки в місті  функціонував невеликий нафтоперегінний завод - рафінерія, - який з битківської нафти виробляв бензин, керосин, мазут. Надвірнянщина відіграла значну роль у тому, що в 1909 році в Галичині видобували близько 2 млн тонн нафти на рік, завдяки чому Галичина була на третьому місці у світі з видобутку нафти після США та Росії.

          Із 1913 до 1957 року нафтова галузь розвивалась досить інтенсивно: пробурено велику кількість нових нафтових і газових свердловин, збудовано та запущено в дію газолінові заводи у Биткові, закладена перша пошукова свердловина. Варто зауважити, що свердловини Битківського нафтопромислу цього періоду характеризувались незначними дебітами, але тривалими строками видобутку, до 30 років. Значного розвитку набула нафтогазовидобувна промисловість у 50-х роках минулого століття після відкриття на Битківському нафтогазовому родовищі глибинних покладів нафти та освоєння Гвіздецького нафтогазового родовища.

        Зараз у межах району  є  такі родовища нафти: Битків-Бабченське газоконденсатне родовище, Битків-Бабченське нафтогазове родовище,  Пасічнянське нафтогазове родовище, Пнівське нафтове родовище, Старунське нафтогазове родовище, Гвіздецьке нафтове родовище, Південно-Гвіздецьке нафтогазоконденсатне родовище.

Золота жила

           Битків-Бабченське нафтогазове та газоконденсатне родовища є золотою жилою одразу для декількох підприємств. Битків-Бабченське нафтогазове родовище ліцензовано спільним українсько-американським підприємством «Укркарпатойл Лтд» (сума одержаних інвестицій близько 2 млн доларів США). НГВУ «Надвірнанафтогаз» є структурним підрозділом ПАТ «Укрнафта». Підприємство водночас є основним бюджетоутворюючим підприємством міста та району і чи не найбільшим боржником Надвірнянщини. Із 2017 року відбувається реформування структурних підрозділів НГВУ «Надвірнанафтогаз», що здійснює свою діяльність на території району. Внаслідок переведення 140 штатних працівників НГВУ «Надвірнанафтогаз» в інші структурні підрозділи ПАТ «Укрнафта", зарахування податку на доходи фізичних осіб відбувається в інші місцеві бюджети. Підприємствами СП «Укркарпатойл Лтд» та НГВУ «Надвірнанафтогаз» у 2018 році  обсяги видобутку нафти збільшені на 26,7 %, а газу  - на 7,5%. Це досить непогані результати, однак стабілізація роботи промислових підприємств, технічне переоснащення і модернізація виробництв, використання екологічно-чистих та енергозберігаючих технологій є головними цілями підтримки та розвитку промисловості Надвірнянщини.

           Битків-Бабченське газоконденсатне родовище розробляється ДП «Прикарпаттрансгаз» ВАТ «Укргазпром» з 1860-х років, основний об’єкт розробки − складка  Глибинна (відкрита в 1951 році, а з 1957 року у промисловій розробці).

     Атлант розправить плечі?

          ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» є справжнім атлантом нафтопромисловості  району. Це одне з найстаріших нафтопереробних підприємств України, збудоване  в 1897 р. ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» до 2012 року було одним з і шести нафтопереробних заводів України та єдиним підприємством, яке  працювало з українською сировиною.

          Підприємство виникло в 1897 році як сезонний нафтоперегонний завод (працював тільки влітку). У вересні 1939 року завод був націоналізований і перетворений у державне підприємство паливної промисловості СРСР.  У період німецької окупації завод не функціонував, відновлення підприємства почалося після зайняття міста в 1944 році радянськими військами і в кінці 1944 року завод відновив переробку нафти. У 1954-1955 роках завод був реконструйований. На початку 1980-х років завод був високомеханізованим та автоматизованим підприємством, яке випускало понад 20 видів нафтопродуктів і продуктів нафтохімії, тут діяли установки первинної переробки нафти, термічного крекінгування сировини, виробництва парафіну, нафтококсу, синтетичних жирних кислот, каталітичного реформування бензину.

          Після відновлення незалежності України нафтозавод було перетворено на відкрите акціонерне товариство. У липні 1995 року Кабінет Міністрів України затвердив рішення про приватизацію підприємства. У серпні 1997 року завод внесли у перелік підприємств, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки України. У жовтні 2008 року завод завершив реконструкцію установки з первинної переробки нафти, що дозволило підвищити переробні потужності підприємства, однак економічна криза, яка почалася в 2008 році, стала причиною зупинки підприємства. 3 вересня 2008 року керівництво групи «Приват» (у власності якої перебував завод) оголосило про припинення переробки нафти. У травні 2009 року Кабінет Міністрів України вніс завод до переліку особливо важливих об'єктів нафтогазової галузі економіки країни, але у зв'язку з несприятливою економічною кон'юнктурою в наступні роки завод не функціонував. 2012 рік завод завершив зі збитком у розмірі майже 35 млн гривень, у 2015 році розмір збитку виріс майже до 100 млн грн.  

          Із 2012 року ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» не проводить переробку нафти, що є найбільшою проблемою промисловості Надвірнянського району. Підприємство було чи не найбільшим платником податків району та роботодавцем, адже забезпечувало робочими місцями близько 1.5 тисячі осіб.

          Родовища на території Надвірнянщини є наповнювачами не тільки місцевих бюджетів, але й держбюджету України. Нафтові та газові родовища України, а Надвірнянщини зокрема, розташовані у географічному центрі Європи і мають найкоротший шлях до споживача, тому мають бути полігоном для впровадження нових наукових розробок, технологічних інновацій. Без належного інвестування та попиту нафтова промисловість Надвірнянщини не зможе оживити соціально-економічний розвиток регіону. Нарощення ресурсної бази вуглеводів, збільшення обсягів видобутку нафти та газу, зокрема відновлення роботи  ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» та стабілізація роботи НГВУ «Надвірнанафтогаз», є стратегічними напрямками розвитку Надвірнянщини, а невдовзі і Надвірнянської ОТГ.
26.06.2019 11:55
Сушені гриби компанії «Боровик» можна спробувати у популярних продуктах ТМ «Мівіна», «Ролтон», «Комо». Підприємство розташоване у маленькому містечку Борислав, що на Львівщині і вже встигло підкорити споживачів з усієї країни. Їхня продукція - це свіжі вагові, сушені, фасовані та консервовані шампіньйони, білі гриби, лисички, опеньки, рижики та інші.
14.06.2019 21:50
У 1991 році це підприємство виробляло на замовлення підошви до взуття. А зараз компанія реалізує готове модельне взуття в Україні та експортує його на ринки ЄС. В інтерв’ю власник і директор PROGRESS SERVICE Павло ФЕДЮК розповідає, що секрет такого успіху полягає у простих речах – вмінні адаптуватися до світових трендів і постійно навчатися, щоб оперативно втілювати знання в розвиток компанії.
24.05.2019 13:36
Представляємо вам історію успіху фермерського господарства «Агротем», розташованого в селі Селисько на Львівщині. Їхня продукція – це тверді сири преміум-класу, домашні йогурти, молоко, масло, яку підприємство реалізує в торгових мережах під брендом «Джерсей». І з кожним роком ця продукція впевнено підкорює споживачів з усієї країни.
09.09.2019 15:22
Ферма «Зелений Яр» (село Микуличин) Головна спеціалізація ферми – це виробництво козиного сиру, молока та проведення екскурсій. Господарство Василя Яремчука знаходиться у селі Микуличин, Ферма на полонині Горган.
24.01.2019 12:56
2018 рік став роком запуску першого в Івано-Франківську інноваційного центру
18.01.2019 15:19
Автор легендарних пісень Едіт Піаф французький композитор з Прикарпаття. Натан Гланцберг народився 12 жовтня 1910 року в місті Рогатин, що знаходився тоді у складі Австро-Угорської імперії, в єврейській родині дрібного торговця Шмуеля Гланцберга. У 1911 році сім'я емігрувала до Німеччини, в місто Вюрцбург в Баварії. Відразу ж після переїзду Натана стали називати Норбер.
08.09.2019 14:06
Надвірнянщина – розвинений нафтопромисловий район, тому не дивно, що в районному центрі місті Надвірній міський стадіон називається «Нафтовик», найвідоміший монумент міста, хоч і має назву «Фантомас»,усе ж поставлений до 100-річчя надвірнянської нафтопромисловості, навіть День міста місцеві жителі святкують у День нафтовика. Журналіст журналу «Мега» Уляна Гаврилюк дослідила, як видобуток нафти впродовж декількох століть впливав на розвиток регіону та чому нафтопереробка до цього часу залишається стратегічним напрямком розвитку Надвірнянщини.
29.07.2019 13:32
Коли понад сто років тому в Карпатах будували залізницю, це був унікальний та амбітний інженерний проект. Дослідники з Закарпаття Микола Ткач і Микола Волощук розповідають неймовірну історію цього будівництва.
27.05.2019 16:06
Україна − пріоритетний партнер Європейського Союзу, якого ЄС підтримує через такі інструменти: бюджетна підтримка, технічна допомога, механізми змішаного фінансування для залучення інвестицій, гуманітарна і макрофінансова допомога. Щороку ЄС виділяє додаткові 200 млн євро нових грантових коштів.